1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lina2011 [118]
3 years ago
8

What is the solution to 3|–3x + 9| = –18?

Mathematics
1 answer:
Natasha_Volkova [10]3 years ago
4 0

3|–3x + 9| = –18

divide both sides by 3

|–3x + 9| = –6

<span>absolute value cannot be a negative number</span>

<span>Answer: No solutions</span>


You might be interested in
Glenda and penny are doing a sack race. Glenda jumps forward 18 inches each time she jumps. Each of Penny’s hops is 15 inches. H
il63 [147K]
I’m sorry I don’t have the answer but Glenda and Penny really need to figure out there problems
3 0
2 years ago
TEN POINTS!!!!! find the equivalent exponential expression (4^3)^5
Tanya [424]

Answer:

4^15

Step-by-step explanation:

We multiply both exponents 3 and 5

So we get:

4^15

Hope this helps

Good Luck

3 0
3 years ago
The students plan to eat lunch at a park. Each table can only seat 6 students.
AVprozaik [17]
8.

48/6 = 8. hope this helps :)
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
7 is added to 1/2 of h
ryzh [129]

Answer:

14+h

Step-by-step explanation:

7 + 1/2 × h

7 + 1h/2

find the LCM of 1 and 2

the LCM =2

multiply via by their LCM

14 + h

6 0
3 years ago
A human body that is performing light work generates about 400 btus of the body heat per hour while active. if an office that is
Neporo4naja [7]
I got none of the above my answer is 1.6 BTUs/ft3. I did 400 x 8 x 3 for total BTUs = 9600 btus and the volume of the room was 20 x 30 x10 ft = 6000 cu ft so 9600/6000= 1.6 BTUs/ft3
6 0
2 years ago
Other questions:
  • Whats 245 over 320 simplified
    13·1 answer
  • Which equations are equivalent to ? 3^3√x+4 =12 Check all that apply.
    10·2 answers
  • Evaluate
    12·1 answer
  • What numbers is the multiple of 6
    11·2 answers
  • An 18 oz jar of peanut butter cost $2.19. A 48 oz jar of peanut butter sells for $4.39. Which size jar is the better buy?
    12·2 answers
  • A 50 once container of popcorn costs $6.00. What is the cost per ounce of popcorn
    11·1 answer
  • HELP MEEE PLEASEEEEE Which number is the greatest: √36, 6.34 (4 repeating only), 6.34 (34 repeating)? Explain why
    8·1 answer
  • Proving the Congruent Supplements Theorem
    13·2 answers
  • George Anderson takes out $30,000 of a twenty-payment life insurance. If he is twenty-six years old, what annual premium does he
    15·1 answer
  • Quick pls A parallelogram has a base of 11m and a height of 4m. What is its area?
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!