1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
liubo4ka [24]
3 years ago
11

What is the gum of 70 and 50

Mathematics
1 answer:
Scorpion4ik [409]3 years ago
6 0

Answer:

120 ? what this supposed to be about ? is it to estimate or subtract? does this have mutiple choices?  and what gum are their referring too ? the gum you chew or in your teeth?

You might be interested in
Please help me answer <br> 70 is 160% of what?
Lina20 [59]
You are basically asking 160% of X = 70. 
1) 70 x 100 = 7000 (to turn the 70 into a %)
2) 7000 /160 = 43.75

You can reverse the equation to double check the answer. 
160% x 43.75 = 70
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
<img src="https://tex.z-dn.net/?f=3%20%2B%20%284%20%2B%205%29%20%3D%20%283%20%2B%204%29%20%2B%20m" id="TexFormula1" title="3 + (
max2010maxim [7]

Answer:

The value of m in the expression is 5

Step-by-step explanation:

Given expression as :

3 + ( 4 + 5 ) = ( 3 + 4 ) + m

Or,  3 + ( 9 ) = ( 7 ) + m

Or,  12  = 7 + m

∴   m = 12 - 7 = 5

Hence The value of m in the expression is 5   Answer

8 0
3 years ago
A car rental agency advertised renting a car for $28.95 per day and $0.33 per mile. If Trevor rents this car for 4 ​days, how ma
Gnom [1K]

Answer:

406.67 miles

Step-by-step explanation:

250=28.95(4)+0.33m  

250=115.8+.33m

134.2=.33m

134.2/.33=.33/.33m

m=406.666666667

rounded: m=406.67

4 0
3 years ago
the price of bread went from 1.50 per loaf to 2.50 per loaf in four years. find the rate of change of the price of bread
Talja [164]

Answer:

I think the answer is 1 I really hope this helps

Step-by-step explanation:


3 0
4 years ago
4.06 Question 6
polet [3.4K]

Answer:

If we are to make x small rugs, each of which takes 2 hours to dye, then the total time taken to dye the small rugs is 2x. Similarly for the y large rugs which each take 3 hours to dye, the total time for dyeing the large rugs is 3y. Therefore the total for all sizes of rugs is 2x + 3y. Finally, we have a maximum of 60 available hours for the dyeing, so the total time cannot exceed 60, and the final inequality is

2x + 3y < 60

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 313.92 ÷ 6.4 + 200.4 What is the value of the expression?
    15·1 answer
  • Express the function G in the form f∘g. (Enter your answers as a comma-separated list. Use non-identity functions for
    9·1 answer
  • Karen deposited $5,000 as a certificate of deposit (CD) in a bank for a period of 3 years. The CD pays simple interest of 15% pe
    8·1 answer
  • Subtract:
    9·2 answers
  • Write the equation of the line that has a slope of - 2/3 and a y-intercept of (0,-7)
    9·2 answers
  • What is the unit price of a can of cat food if 3 cans cost $2.41? How much does one can cost? round to the nearest cent, only to
    5·1 answer
  • . The function V (s)=30.094s can be used to find the
    6·1 answer
  • I need help again i will mark brainliest
    6·1 answer
  • 6. What is the first step when looking at a data set?
    9·1 answer
  • Which graph correctly shows point A as the sum of the complex numbers z1 and z2?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!