1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
makvit [3.9K]
3 years ago
6

10 pounds of Cat Food A costs $6.50. For 20 pounds of Cat Food B it is $14.00. Which cat food is the better deal? Write the answ

er as the dollar amount for one pound of the better deal. ($_.__)
Mathematics
2 answers:
Airida [17]3 years ago
5 0
Cat Food A has the better deal.

What do we know? :
10 pounds (Cat Food A / C.F.A) = $6.50
20 pounds (Cat Food B / C.F.B) = $14.00

Finding which one is the better deal :
If 10 pounds of C.F.A (Cat Food A) is $6.50, if we double the pounds, and cost, we would get 20 pounds of C.F.A for $13.00. This means you can get the same amount of pounds in C.F.A and C.F.B, and costs for 1 dollar less.

(Another way to solve this) :
Dividing the cost by pound.
C.F.A : 6.50 / 10 = 0.65
So, each pound of Cat Food A equals 0.65 cents.

C.F.B : 14.00 / 20 = 0.7
So each pound of Cat Food B equals 0.70 cents.

Conclusion :
In conclusion, both ways can be used to correctly solve this question, and both have the same results. Which is that Cat Food A is the better deal.

I hope this helps!! ~(^v^)~
Gnom [1K]3 years ago
4 0

Answer:

cat food a

Step-by-step explanation:

6.5/10 = 0.65 unit price

14/20 = 0.70 unit price

You might be interested in
CAN SOMEONE PLSSSSS ANSWER BOTH OF THESE QUESTIONS<br> I WILL MARK BRAINLIEST
Margaret [11]

Answer: B and C

Step-by-step explanation:

404 + 50 + 50 = 504

you are buying  144 magazines total

504/144 = cost of one magazine

cost of one = 3.50

you are paying $60 a year for 12 years

60 x 12 = 720

720/144 = 5

5 - 3.50 = 1.50

2.

120x + 180x = 1080

300x = 1080

x = 1080/300

x = 3.6

3.6 x 60 = 216

3 0
2 years ago
Need a little help!!!
telo118 [61]
The answer is 615.44
3 0
2 years ago
Ms. Leong owned an ice cream store and had chocolate ice cream and vanilla ice cream for sale. She sold ¾ of the chocolate ice c
Katarina [22]

answer:

140 scoops

explanation:

3/4 of 80 is 20 and 1/2 of 60 is 30. when you add 80 and 60 you get 140

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jonas wants to paint the walls of his bedroom and the ceiling. The dimensions of his room are 7 feet by 12 feet by 8 feet.
sleet_krkn [62]

Answer:

The surface area that will be painted is 376 ft2.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
I WILL givee brainliesttt
Dennis_Churaev [7]
It is 6 :D


explanation: t
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Ggfffggghhhhfffffdgttyyu
    15·2 answers
  • a cookie recipe needs 1 1/3 cups of flour to make 1/2 batch of cookies. How much flour is needed to make 1 batch of cookies?
    10·2 answers
  • Label the number line below. Label the following fractions 1/4,1/2,3/4,2/2
    15·2 answers
  • I need help..... :(((((((((((((((((((((((
    15·1 answer
  • A triangle has two sides of 10 and 14 what value could the third length be<br>​
    14·1 answer
  • Whats the inverse function of d(t)=70t
    9·1 answer
  • Please help! it would help if it was asap!​
    6·1 answer
  • PLZZZ HELPP ITSS A EXAMMM
    9·1 answer
  • Given ao=-3 and an=2a,-1+1, find a4
    7·1 answer
  • Estimate the following product in scientific notation, and then select best answer for the products power of 10.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!