1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Daniel [21]
2 years ago
11

What expression is equivalent to ⅗?

Mathematics
2 answers:
Scilla [17]2 years ago
7 0

Answer:

6/10

Step-by-step explanation:

padilas [110]2 years ago
6 0

Answer:

3/5 = 0.6 = 6/10 = 9/15 = 12/20 = 18/30 = 21/35 = ...

Step-by-step explanation:

Multiply the numerator and denominator by the same number:

3/5 = 6/10 = 9/15 = 12/20 = 18/30 = 21/35 = ...

Also, you can divide 3 by 5 to get 0.6

You might be interested in
Which of the following ordered pairs is a solution of the given system of linear equations?
Over [174]
B. I'm terrible at explaining but I'm sure that's right.
4 0
3 years ago
(-5,3);5×=4y+9 can you help me solve ​
kompoz [17]

Answer:

-25 ≠ 21

Step-by-step explanation:

it looks like the question is asking you to solve 5x=4y+9 when given the ordered pair (-5,3)

you would substitute -5 for x and 3 for y in the equation

5(-5) = 4(3) + 9

-25 = 12 + 9

-25 = 21

the question is asking you to see if the left side is equal to the right side of the equation

-25 is not equal to 21, therefore (-5,3) is not a solution to the equation

4 0
3 years ago
Help with math homework chapter 1 practice
kotegsom [21]

Answer:

Their is this website that has any basically every calculator on it and it show work. It is called "calculator soup"

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
.At Phil’s work, there are 12 part-time workers and 18 full-time workers. What is the ratio of part-time workers to total worker
Scrat [10]

Answer:

  2/5

Step-by-step explanation:

The desired ratio is ...

  (part-time)/(total) = (part-time)/((part-time) +(full-time)) = 12/(12+18)

  = 12/30 = 2/5

The ratio of part-time workers to total workers is 2 : 5.

7 0
3 years ago
Kai is buying boxes of cookies at a bakery. Each box of cookies costs \$4$4dollar sign, 4. He wrote this equation to find how ma
IRISSAK [1]

Answer:

WHAT COLLIG U GO 2 :3

Step-by-step explanation:

CRISSY WAKE UP I DONT LIKE THIS CRISSY WAKE UP HEY HELLO TIME TO WAKE UP TIME  TO WAKE UP CAN YOU HEAR ME WAKE UP CRISSY I DONT LIKE THIS CRISSY WAKE UP  AHHH DIDNT MEAN TO SCARE YOUY YOU OKAY JUST GIVE ME THE WORD AND ILL JUST WALK AWAY DO YOU EVER FELL LIKE YOUR LOSING OYUR MINE ON A DAILY BASIS ALL THE THIME YOU KNOW YOUR NOT WHAT I THOUGHT YOUD BE EDDUE DID YOU FIND ANYTHING PECSIUL BLISS JUST MOMENTS AWAY CRISSY CRISSY CRISSY CRISY SWAKE UO I DONT OIKE THIS

8 0
1 year ago
Other questions:
  • How do you find speeds if you do not know the distance, but only the time
    13·1 answer
  • Equation of a line passing through 2,5 with a slope of -1
    6·1 answer
  • What are the roots of x^3-8=0?
    8·1 answer
  • Someone plzzzzzzz help me I don’t understand! Online school is hard and plzz help me I’ll give brianliest
    10·2 answers
  • Lins goal is to drink 8 cups of water every day.She drank 37 ounces before lunch today. How much more water does lin need to dri
    8·1 answer
  • A 6 pound package of chicken costs $12.66 what is the cost per pound
    9·1 answer
  • 1. f(x) = -x + 6x-2<br><br> Find the vertex, y-intercept and x-intercept
    12·1 answer
  • PLSSS HELP IF YOU TURLY KNOW THISS
    5·2 answers
  • Write a linear equation. Explain it in number please! 20 points!!!
    10·1 answer
  • In a study of 775 randomly selected medical malpractice​lawsuits, it was found that 502 of them were dropped or dismissed. Use a
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!