1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yuradex [85]
3 years ago
10

Which is the better buy? 1 apple for $0.19 or 3 apples for $0.59?

Mathematics
2 answers:
agasfer [191]3 years ago
7 0

Step-by-step explanation: 1 apple for 19 cents because if you times it three times you get 57 cents which is better

forsale [732]3 years ago
7 0

Answer:

1 apple for 0.19

Explanation:

It will be much cheaper. Hope this helps!

You might be interested in
F(x) = x2 + 1<br> g(x) = 5 – x
xz_007 [3.2K]

Answer:

g(x) = 5 – x

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Solve the equation 4\pi =w-6\pi
maksim [4K]

Answer:

4/pi=w-6/pi

<u>4</u><u> </u><u> </u><u> </u>=<u> </u><u>w</u><u>-</u><u>6</u>

<u>Pi</u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u>pi</u>

Cross mutiply

Pi(w-6)=4(pi)

Wpi - 6pi =4pi

Collect like terms

Wpi=4pi + 6pi

Wpi =10pi

<u>Divide</u><u> </u><u>both</u><u> </u><u>sides</u><u> </u><u>by</u><u> </u><u>pi</u>

<u>Wpi</u><u> </u>= <u>10pi</u>

Pi pi

W = 10

5 0
3 years ago
W(n) = n + 3; Find the value of w(-5)<br> A) 2 <br> B) -2<br> C) 3<br> D) 1
Lina20 [59]

Answer:

-2

Step-by-step explanation:

-5 + 3 = -2

If you have any questions about the way I solved it, don't hesitate to ask me in the comments below :)

6 0
3 years ago
Find the unit price
Mrac [35]

Answer:

Price per ounce is $0.062

Step-by-step explanation:

Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce

Firstly, we need the total ounce value

1 pound = 16 ounce

so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces

So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces

So 40 ounces = $2.48

price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce

3 0
3 years ago
How do combine like terms 3x plus 3y minus 5x minus y?
miskamm [114]

3x+3y-5x-y

(3x-5x) +(3y-y)

(3-5)x + (3-1)y

-2x+2y

4 0
3 years ago
Other questions:
  • From base camp, a hiker walks 3.5 miles west and 1.5 miles north. Another hiker walks 2 miles east and 0.5 miles south. To the n
    7·1 answer
  • Write an equation in slope-intercept form of the line that passes through the given points.(3,5) and (0,4) please answer with al
    12·1 answer
  • You are a loan officer trying to decide which clients deserve your best rates. The table below shows the credit scores of severa
    12·2 answers
  • Recursive Sequences: If a1=8 and an=−4an−1 then find the value of a6.
    13·1 answer
  • Find the volume of the prism below?
    10·1 answer
  • There is a virus being spread among the cricket enclosure. The first day this was noticed, there were 8 sick crickets. The amoun
    11·1 answer
  • Explain how knowing 1+7 helps you find the sum for7+1
    5·1 answer
  • What is 10/18 equivalent to
    11·1 answer
  • Which expression is equivalent to 4
    5·1 answer
  • The probability that mary picks a yellow marble out of a bag of marbles is 0.35. there are 500 marbles in the bag. work out how
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!