Answer:
g(x) = 5 – x
Step-by-step explanation:
Answer:
4/pi=w-6/pi
<u>4</u><u> </u><u> </u><u> </u>=<u> </u><u>w</u><u>-</u><u>6</u>
<u>Pi</u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u>pi</u>
Cross mutiply
Pi(w-6)=4(pi)
Wpi - 6pi =4pi
Collect like terms
Wpi=4pi + 6pi
Wpi =10pi
<u>Divide</u><u> </u><u>both</u><u> </u><u>sides</u><u> </u><u>by</u><u> </u><u>pi</u>
<u>Wpi</u><u> </u>= <u>10pi</u>
Pi pi
W = 10
Answer:
-2
Step-by-step explanation:
-5 + 3 = -2
If you have any questions about the way I solved it, don't hesitate to ask me in the comments below :)
Answer:
Price per ounce is $0.062
Step-by-step explanation:
Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce
Firstly, we need the total ounce value
1 pound = 16 ounce
so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces
So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces
So 40 ounces = $2.48
price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce