1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dimaraw [331]
3 years ago
10

PLEASE HELP ME!!!!!!!

Mathematics
1 answer:
Viefleur [7K]3 years ago
5 0

Answer:

Step-by-step explanation:

x^2 + 2x = 6x+45

x^2 -4x -45 =0

x^2 - 5x +9x -45 =0

x(x-5) +9 (x-5)=0

(x-5)(x+9)=0

x = 5, -9

x = 5; measure of exterior angle = 5^2+2(5) = 35

x=-9; measure of exterior angle  = (-9)^2 + 2(-9) = 63

You might be interested in
“Peaches at the Farmer’s Market cost $2.70 per pound.”
koban [17]

Answer:

non-proportional

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
the height of mont blanc is 4810 m correct to the nearest 10 meters. what is its least possible height
SSSSS [86.1K]

Answer:

4800m

Step-by-step explanation:

"correct to the nearest 10 meters" means that the height can vary ± 10 meters.

4810 m ± 10 m = 4800 to 4820

4800 is the least possible height.

7 0
3 years ago
Which of the following best describes the equation below?
sergiy2304 [10]

Answer:

both linear and nonlinear

5 0
3 years ago
The following probability model gives the distribution of student loan debt (in thousands of dollars) for the graduating
BaLLatris [955]

Answer:

a

b

c

Step-by-step explanation:

just got this question on edge

7 0
3 years ago
Simplify this expression<br> 2(3x -2 + 2y) - (2 + 4x + y)
luda_lava [24]

Answer:

2 x  +  3y −  6

Step-by-step explanation:

If you simplify you should get 2 x  +  3y −  6

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • You earn 13.76/hr part-time and work 10hrs/wk. your deductions are FICA(7.65%), federal tax withholding (9.8%) and state tax wit
    11·2 answers
  • Tyler baked 702 cookies. He sold them in boxes of 1i. After selling all the boxes of cookies for the same amount each he earned
    12·1 answer
  • Y/3x-z for x=3 y=4 and z=1
    12·1 answer
  • How do you know to add or subtract when doing polynomials?
    12·1 answer
  • What is the area of 14 qnd 11
    10·1 answer
  • PLSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP
    11·1 answer
  • Candice got a preloaded debit card for her birthday, and she finally knows what she wants to buy with it! She's going to buy a c
    12·1 answer
  • ANSWER AND EXPLAIN FOR BRAINLIEST :)
    10·2 answers
  • 50 pounds of dog food for $38.00 <br> what is the unit rate
    15·2 answers
  • Solve the following variation problem.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!