1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
marshall27 [118]
3 years ago
11

Where is the point (2,-6) located in the coordinate plane? A. In quadrant 1 B. On the y-axis C. In quadrant III D. In quadrant I

V​
Mathematics
1 answer:
ruslelena [56]3 years ago
5 0

Answer:

D. Quadrant IV

On the coordinate plane, you would go to the right two points, and then down 6, leading to quadrant IV

You might be interested in
Hey everyone. I need the answer to this ASAP!: Michael knows that 2 cans of paint is the exact amount he needs to paint a 10-foo
Ivahew [28]

Answer:

See attachment for graph

<em></em>

Step-by-step explanation:

Given

2 cans = 10ft\ by\ 12ft

Required

Graph the relationship between both parameters

First, calculate the area;

Area = 10ft * 12ft

Area = 120ft^2

This implies that: (2, 120) i.e. 2 cans for 120ft^2.

So we have:

(0,0) and (2,120)

(0,0) implies that: 0 cans for 0 square feet

Calculate the slope:

m = \frac{y_2 - y_1}{x_2 - x_1}

m = \frac{120 - 0}{2-0}

m = \frac{120 }{2}

m  = 60

The equation is:

y = m(x - x_1) + y_1

So, we have:

y = 60 * (x - 0) + 0

y = 60 * (x )

y = 60 x

<em>See attachment for graph</em>

4 0
3 years ago
Two gift shops sell postcards. Each gift shop charges a fixed amount per postcard. The prices, in cents, for different numbers o
Snowcat [4.5K]

1st gift shop:

120/4 = 30 cents each

180/6 = 30 cents each

390/13 = 30 cents each

 

2nd gift shop:

204/7 = 29.14 cents each

192/8 = 24 cents each

270 /9 = 30 cents each

360/10 = 36 cents each


 so if both gift shops have a fixed price then the 9 post cards would be the answer since it matches 30 each like the 1st gift store


5 0
3 years ago
Which line best represents the line of best fit for this scatter plot?
oksano4ka [1.4K]

Answer:

B- Line Q

Step-by-step explanation:

Line Q is practically in the middle of the dots. It is called a trend line btw. :)

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Do you know the answer? HELP?
Georgia [21]
V=LWH
if legnth AND width AND height are dobuled
V=2L2W2H
V=2*2*2LWH
V=8LWH

weight increases by 8 times
0.3 time s8=2.4

answer is 2.4lb
8 0
3 years ago
There is a number such that four times the number plus 3 is equal to 19. Find the number
frosja888 [35]

Answer:

4

Step-by-step explanation:

We have been given that it equals 19 when added to 3 and multiplied by 4 so follow these steps:

1. set the equation 4x+3=19

2. solve for x

4x+3-3=19-3

This is used to solve for x

3. 4x=16 is found

4. if 4x=16, we divide 16/4 and get 4!

That's your answer hope it helped!

3 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • HELP PLZZ I NEED A MATH EXPERT FOR MATH IN LINEAR FUNCTIONS AND GRAPHS AND NUMBER LINES !!!! ANYONE!
    12·2 answers
  • What is the sum of the angle measures of a 32-gon?
    13·1 answer
  • What do I do I can't understand it my teacher stupid
    6·1 answer
  • To increase an amount by 17.5% what single multiplier would you use?
    12·2 answers
  • Arlo is trying to find the x-intercept of 9x + 12y = 144. His work is shown below, 9x +12y = 144 9(0) + 12y =144 12y = 144 y = 1
    7·1 answer
  • The equation we are given (-at² + bt + c) is a parabola. How do we know this?
    10·1 answer
  • The rectangle below has an area of 81-x^2 square meters and a width of 9-x meters. What expression represents the length of the
    7·1 answer
  • An ice cream shoppe makes $15 for every 4 milkshakes they sell. If they made $71.25 and one hour on milkshakes how many did they
    9·2 answers
  • Find the unit rate. $46.54 for 5 hours<br><br>please answer and explain :)​
    13·1 answer
  • What is the point-slope form of a line with slope -3 that contains the point<br> (10, -1)?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!