1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
olasank [31]
3 years ago
11

A rentail truck company charges $25 per day plus $0.35 for every mile (m) driven. Which equation can be used to find the number

of miles driven for a truck that costs a total of $42.50 to rent for one day?
Mathematics
1 answer:
Sunny_sXe [5.5K]3 years ago
4 0

Answer:

0.35m + 25 = 42.50

Step-by-step explanation:

If you were to rent a truck for one day you will first have to pay a $25 fee for one day. This is represented by + 25 in the equation above.

Then for every mile you go you must pay $0.35, represented as 0.35m.

<em>As an example to make it easier if you had to pay 1 dollar per mile and you went 10 miles it would cost $10. This can be proved by 1m (m being the variable for number of miles) Plug in 10 for m and you can asee 1(10)=10, because obviously 1 times 10 is 10. </em>

Same premise with $0.35

Then both of those fees added up are equal to a total of $42.50.

To prove it can find the exact number of miles that need to be driven to cost a total of $42.50 just follow steps bellow.

1. 0.35m + 25 - 25 = 42.50 - 25

Subtracting the inital fee since it is part of the total, and if you add/subtract/multiply/divide on one side you must do to the other.

2. 0.35m/0.35 = 17.50/0.35

You divide because m is being multiplied with 0.35 and to undo the multiplication you divide. Doing the same to both sides.

3. m = 50

Plug in 50 to "m" in the equation above and if both sides are equal the answer is valid.

You might be interested in
Find the missing length indicated. Hi can someone please explain how I would solve this question?
atroni [7]
How do we do the link
5 0
3 years ago
What is the slope of the line?
avanturin [10]
3/4 To find the slope of a line you need to do rise/run. you find two solid points meaning find two points are exactly on a intersection. Then you count up how much it needs to the point then count across to the next point

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Indicate the answer choice that best completes the statemer
Troyanec [42]

Answer:

25

Step-by-step explanation:

-25 to 0 is 25 and 25 to 0 is 25

Opposite of -25 is 25

So lettter d

7 0
3 years ago
1) A basket of apples are given to a group of students. If 3 apples are given to each student, there will be 8 apples left. If 5
sattari [20]

Answer:

1) either 5 or 6 students in the group

2) 6 rooms are booked

Step-by-step explanation:

1) x students  

3x + 8 = apples

5 (x-1) + y (the one get less than 5 apples)

3x + 8 = 5 (x - 1) + y

3x + 8 = 5x - 5 + y

2x + y = 13

X       1       2      3      4      5      6

Y       11      9      7      5      3       1

because y < 5 so x = 5 or x = 6

2) x rooms are booked

4x + 20   total students

8 (x-1) + y (the students in room not full))

4x + 20 = 8 (x-1) + y

4x + 20 = 8x - 8 + y

4x + y = 28

X       1       2      3      4      5      6

Y       24    20    16    12     8      4

y < 8 answer is 6 rooms

4 0
3 years ago
Four gallons of paint cost $49.44. Which equation can be used to find c, the cost per gallon?
natulia [17]
<span>Four gallons of paint cost $49.44. <span>Which equation can be used to find c, the cost per gallon?
c=$49.44/4
c= $12.36 per gallon</span></span>
5 0
3 years ago
Other questions:
  • A root of x2 – 5x – 1 = 0 is
    5·2 answers
  • Beach towels are on sale for $1.50 off the regular price. Ms. Ortiz buys 4 beach towels on sale for a total of $33.96. Write and
    14·1 answer
  • What is the equation of the line that is parallel to the given line and passes through the point (−4,−6 )?
    6·2 answers
  • What percentage of females polled supported martinez
    11·1 answer
  • What is the pre-image vertex A’ if the rule that created the image is r y-axis (X,Y) (-x,y)
    8·1 answer
  • Help me someone:((!!!!!
    13·1 answer
  • Which angle in ABC has the largest measure?
    7·2 answers
  • Jim is a salesman at a paper company. He sold 34 cases of paper to a law office. A case of paper contains 10 reams. How many rea
    13·1 answer
  • Could y’all help me please please please
    5·1 answer
  • How
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!