1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ella [17]
2 years ago
13

Rob is saving to buy a new MP3 player. For every $12 he earns babysitting, he saves $9. On Saturday, Rob earned $36 babysitting.

How much money did he save?
Mathematics
1 answer:
tigry1 [53]2 years ago
5 0

Answer:

$27

Step-by-step explanation:

Set up a proportion where x is the amount of money he saved:

\frac{12}{9} = \frac{36}{x}

Cross multiply and solve for x:

12x = 324

x = 27

So, he saved $27

You might be interested in
In 1996, only 193 people owned cellphones in metropolis. Each year, cell phone use has continuously grown by 58%. How many cellp
zubka84 [21]
A = 193e^(0.58*12)
A = 203351 people
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
John and Jim painted a
Harman [31]
1/4+5/12=3/12+5/12=8/12=4/6=2/3

they painted 2/3 of the fence
4 0
3 years ago
Can someone please help me
tankabanditka [31]

14 \frac{1}{2}°

6 0
3 years ago
Your car averages 380 miles on a 14-gallon tank of gas. You run out of gas on a deserted highway, but have 1/2 gallon of lawn mo
spin [16.1K]

Hey!

Hope this helps...

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

So to solve this, we want to know how many miles can we do in every 1 gallon of gas.

To solve this, we do: 380 / 14 = 27.14 miles for every 1 gallon

Okay, so if we have 1/2 a gallon stashed away, how far can we get on every 1/2 gallon...

To solve this, we do: 27.14 / 2 = 13.57 miles for every 1/2 gallon


So...

The answer is: We will NOT be able to get to the Gas Station that is 15miles away, because we can only go about 13.5 miles with every 1/2 gallon.

6 0
3 years ago
Ani spent a total of $7.53 at a store. She bought some cereal for $3.67. She also bought 6 peaches.
Ratling [72]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

It says she spent $7.53 at the store and she bought (SOME) cereal for $3.67

so we have to find how much the 6 peaches cost. To find it out we are going to have to subtract the cereal she bought from $3.67 and the money she wasted total so its going to be D.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • How can I tell if this shows direct or inverse variation? x= y + 2
    6·1 answer
  • The number of visitors to a sporting goods website is 1,940 today. This is 400% of the number of visitors on the first day the s
    13·1 answer
  • Which algebraic expression is equivalent to the expression below?
    15·1 answer
  • Comparing Ratios: What is the relationship between the number of stitches and the length?
    7·2 answers
  • the simple interest x on an investment of p dollars at an interest rate r for t years is given by x = xrt. Find the time it woul
    11·1 answer
  • If the sum of two numbers is 27 and the difference is 11
    7·2 answers
  • Please help!!!!!!!!!!
    5·2 answers
  • What is the area of a circle with a radius of 5 inches?
    10·1 answer
  • Plz help me I just need this one
    7·2 answers
  • Make
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!