$4/3=$1.33 per pound.
$9/8 = $1.13 per pound.
The second one is cheaper.
We can find the value of x through a proportion. Since these two triangles are similar, their sides are in proportion.
4 is to 12 as 5 is to x
Remember to say 12, not 8! 8 is only part of the whole side. We can also simplify 4 is to 12 to 1 is to 3.
1/3 = 5/x
Cross multiply
x = 15
Hope this helps!
Answer:
1/125
Step-by-step explanation:
5^-3
We know that a^-b = a/a^b
1/5^3
1/125
Hopefully you will be enlighted more than confused