1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lara [203]
2 years ago
8

Fill in the blank. Using the number line below, the plotted number is when rounded to the nearest thousand.​

Mathematics
1 answer:
prisoha [69]2 years ago
6 0

Answer:

5000

Step-by-step explanation:

if its 5 or more round up. If it's 4 or less round down

You might be interested in
Althea needs <br> 106<br> ounces of coldcuts for a party. How many pounds and ounces does she need?
Xelga [282]

Answer:

6.625 pounds

Step-by-step explanation:

Use the conversion tool...

8 0
2 years ago
A cell phone provider offers a plan that costs ​$20 per month plus ​$0.20 per text message sent or received. A comparable plan c
Aliun [14]
I’ll might answer it if you gave me part a and b
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please Please Please help with this math problem
katovenus [111]
  1. The revenue as a function of x is equal to -x²/20 + 920x.
  2. The profit as a function of x is equal to -x²/20 + 840x - 6000.
  3. The value of x which maximizes profit is 8,400 and the maximum profit is $3,522,000.
  4. The price to be charged to maximize profit is $500.

<h3>How to express the revenue as a function of x?</h3>

Based on the information provided, the cost function, C(x) is given by 80x + 6000 while the demand function, P(x) is given by -1/20(x) + 920.

Mathematically, the revenue can be calculated by using the following expression:

R(x) = x × P(x)

Revenue, R(x) = x(-1/20(x) + 920)

Revenue, R(x) = x(-x/20 + 920)

Revenue, R(x) = -x²/20 + 920x.

Expressing the profit as a function of x, we have:

Profit = Revenue - Cost

P(x) = R(x) - C(x)

P(x) = -x²/20 + 920x - (80x + 6000)

P(x) = -x²/20 + 840x - 6000.

For the value of x which maximizes profit, we would differentiate the profit function with respect to x:

P(x) = -x²/20 + 840x - 6000

P'(x) = -x/10 + 840

x/10 = 840

x = 840 × 10

x = 8,400.

For the maximum profit, we have:

P(x) = -x²/20 + 840x - 6000

P(8400) = -(8400)²/20 + 840(8400) - 6000

P(8400) = -3,528,000 + 7,056,000 - 6000

P(8400) = $3,522,000.

Lastly, we would calculate the price to be charged in order to maximize profit is given by:

P(x) = -1/20(x) + 920

P(x) = -1/20(8400) + 920

P(x) = -420 + 920

P(x) = $500.

Read more on maximized profit here: brainly.com/question/13800671

#SPJ1

3 0
1 year ago
What is 300 out of 2,530 as a percent
patriot [66]
In order to get the answer of that, let's understand first that the question can first be presented as a fraction form. So by breaking down the question, we will be able to get the fraction form which is 300/2530. Now in order to get the percent form of that, we simply divide 300 and 2530. The answer to that will result in 0.11858. Now we know for a fact that in order to make a decimal a percentage, we just have to move the decimal point two times to the right. So the answer is 11.858%
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
This doesn’t make sense explain plz
AnnZ [28]

Its simple, graph them.

For the first equation, go on the Y-Axis (the vertical one) and go to 4. Then from there go up 1, right 6.

For the second equation go on the Y-Axis (the vertical one) and plot a point at 1 (aka 0,1) Now you go up 1, right 3.

When you see an equation like y=2x+3, the 3 represents the point (0,3) as when the x is 0, y=3. Just plug the numbers in. And as for the "2x" 2 is the slope. Slope is always rise/run or up, then right. So if its 2 your slope is 2/1, rise 2, over 1. If it "-2x" is your slope then all you have to do is go down 2, right 1.

I hope this cleared up your confusion, brainliest/heart would help.

5 0
2 years ago
Other questions:
  • a fair die is tossed four times. Find the probability of obtaining each of the following. 5 on all four tosses
    9·1 answer
  • Convert the equation to the standard form for a parabola by completing the square on x or y as appropriate.
    11·2 answers
  • What is y=1/5x-1 in standard form
    11·1 answer
  • A 3-gallon bottle of bleach costs $13.92. What is the price per cup?
    14·1 answer
  • 24 ten thousands equals
    9·1 answer
  • At the zoo there were 3 times as many monkeys as lions how many monkey were there
    11·1 answer
  • Randy ate 29 crackers in 4 minutes. At what RATE did Randy eat?
    12·2 answers
  • For a school fund raising project, Aiden and Jacob collected money in the ratio 3.5;6.8. Jacob collected $115.50 more than Aiden
    14·1 answer
  • Kelly buys a box of greeting cards for $13.00. Each individual card costs
    15·1 answer
  • Please help me quick
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!