2x+10 is the correct answer.
The concept of radicals and radical exponents is tricky at first, but makes sense when we look into the logic behind it.
When we write a radical in exponential form, like writing √x as x^(1/2), we are simply putting the power of the radical in the denominator (bottom number) of the exponent, and the numerator is the power we raise the exponent to, or the power that would be inside the radical.
In our example, √x is really ²√(x¹), or the square root of x to the first power. For this reason, we write it as x^(1/2).
Let's say we wanted to write the cubed root of x squared, in exponential form.
In radical form, it would look like this:
³√(x²) . This means we square x, and then take the cubed root.
In exponential form, remember that we take the power of the radical (3), and make that the denominator of the exponent, and keep the numerator as the power that x is raised to (2).
Therefore, it would be x^(2/3), or x to the 2 thirds power.
Just like when multiplying by a fraction, you multiply by the numerator and divide by the denominator, in exponential form, you raise your base number to the power of the numerator, and take the root of the denominator.
Answer: D, -1
First, plug in the value -1 for x in f(x) first.

can then be simplified to

because

. Next, put the value -1 for x in the equation g(x). This will look like

.
The final step is to evaluate f(x) divided by g(x). f(x) = 1/2 and g(x) = -1/2, so when divided, you get -1.
Answer:
44kg of cereal, 16kg of nuts
Step-by-step explanation:
Step 1. We work out how much the party mix would cost if all of it was nuts.
$2.50 x 60kg = $150
Step 2. We work out how much we want the party mix to cost if it had the correct ratio of nuts and cereal.
$1.40 x 60kg = $84
Step 3. We work out the difference between the two above numbers.
$150 - $84 =$66
Step 4. We work out the difference between the nut mix and the cereal mix.
$2.50 - $1 = $1.50
Step 5. We divide the answer to step 3 ($66) by the difference between the nut mix and cereal mix.
$66 ÷ $1.50 = 44
Step 6. The answer to step 5 is the mass of the cereal mix. We then minus 44kg from the total mix mass of 60kg to get the mass of the nut mix.
60kg - 44kg = 16kg
Step 7. We double check.
44kg of cereal = $44 16kg of nuts = $40 $44 + $40 = $84
$84 ÷ 60kg = $1.4 per kg
Hope this helped!
Bluey :)
Provide a picture of the tile, thanks!