1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tpy6a [65]
3 years ago
12

Can you do the full work

Mathematics
1 answer:
Illusion [34]3 years ago
5 0

Answer:

what full work.Everyone wants to know so we can help you.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Find the circumference of a circle whose<br>area is 49pi sq units.​
sergij07 [2.7K]
Circumference of a Circle,C=2πr

π=3.14
r= of the circle

Area of the circle= πr²

We know that
Area= 49 π²

πr²=49

r²=49/π
=49/3.14
=15.60
r= √15.60
=3.9 units

Circumference of a Circle,C=2πr
=2*3.14*3.9
=24.492 units
3 0
2 years ago
If it takes 7lb of flour to make 3 loaves of bread, how much flour is needed to make 7 loaves of bread?
Lunna [17]

Answer:

16 1/3 lbs

Step-by-step explanation:

We can write a ratio to solve

7 lbs             x lbs

-------------- = -------------

3 loaves          7 loaves

Using cross products

7 * 7 = 3x

49 = 3x

Divide each side by 3

49/3 = 3x/3

16 1/3 lbs

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The causes of land pollutions are​
Sergeu [11.5K]

Answer:

Step-by-step explanation:

Pollution can be defined as the introduction of harmful substances (man-made or natural) into the environment.

There are four major types of pollution:

1. Land pollution

2. Water pollution

3. Air pollution

4. Noise pollution

Land pollution refers to the gradual disintegration of the earth surface.

Causes of land pollution

1. Deforestation: The continuous cutting down of trees in the forest.

2. Erosion: The gradual disintegration of soil caused by the action of water.

3. Harmful agricultural practices such as bush burning, introducing toxic substances such as pesticides into the soil

4. Increased industrial waste due to increase in the number of industries

5. Mining of natural resources from the earth surface

6. Construction of bridges, railways and roads

5 0
3 years ago
Sara had 94 dollars to spend on 8 books. After buying them she had 14 dollars. How much did each book cost
cestrela7 [59]

Answer: $10

Step-by-step explanation:

Let's analize the information given: We know that  she had $94 to spend on 8 books and after buying these books she had $14. So, we need to calculate the amount of money she spent. Subtract $94 and $14:

Total\ spent=\$94-\$14\\Total\ spent=\$80

Then, to calculate the cost of each book, we need to divide the "Total spent" by 8:

cost\ of\ each\ book=\frac{Total\ spent}{8}\\\\cost\ of\ each\ book=\frac{\$80}{8}\\\\cost\ of\ each\ book=\$10

3 0
3 years ago
Cameron is flying 8,000 feet above sea level. Directly below her, she sees a whale 50 feet below sea level. Which absolute value
Leona [35]
Answer 8,050
Reason the absolute value of 8000 is 8000. The absolute value of negative 50 is 50. 8000+ 50= 8,050
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If a pork roast must absorb 1700 kj to fully cook, and if only 14% of the heat produced by the barbeque is actually absorbed by
    8·1 answer
  • The sum of Sabrina's age and twice her sister's age is equal to their mom's age. If Sabrina's sister is two years older than her
    10·1 answer
  • What is mixed number of 23/10
    13·2 answers
  • A sample of 300 guests at Universal Orlando theme parks in 2015 were selected and each was asked whether they were staying at on
    10·1 answer
  • The ice rink sold 95 tickets for the afternoon skating session for a total of $828. General admission tickets cost $29 each and
    6·1 answer
  • Sin10° + tan40° × cos10° = ?<br>how to solve this??
    9·1 answer
  • Which expression defines the arithmetic series 2.3 + 2.6 + 2.9 + for five terms
    11·2 answers
  • The table represents an exponential function. What is the multiplication of rate of change of the function?
    13·1 answer
  • A moving firm charges a flat fee of $35 plus $30 per hour. Let y be the cost in dollars of using the moving firm
    13·1 answer
  • Find mAC. Will give brainliest
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!