1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
olchik [2.2K]
2 years ago
15

Is the circumference of a circle that the diameter is 9.4 cm

Mathematics
1 answer:
charle [14.2K]2 years ago
4 0

Answer:

To find the radius we must multiply by two to get 18.8

Then we multiply 18.8 for PIEEEEEE

3.14x18.8= 59.03

Step-by-step explanation:

I hope this helps!!!!! Please mark me brainliest.

You might be interested in
Expand logarithms equation
Bess [88]

Answer:

log_2(x) + log_2(y) + log_2(z)

Step-by-step explanation:

5log_2(xyz)^{1/5}\\\\5log_2(x)^{1/5} + 5log_2(y)^{1/5} + 5log_2(z)^{1/5}\\\\log_2(x) + log_2(y) + log_2(z)

4 0
3 years ago
Someone help me plz hurry <br><br> -51/7
Maurinko [17]

Answer:

-51/7

Step-by-step explanation:

-51/7 cannot be simplified

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
the outdoor temperaturedeclines 3 degrees each hour for 5 hours. What is the change in temperature at the end of those 5 hours?
hodyreva [135]
15 degrees will be declined in the 5 hours.
3 0
3 years ago
Help pls hw 14 and 15 mostly those the rest I’ll do
Olenka [21]

Answer:

Answer 14

Step-by-step explanation:

answer 37.38

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Zoya has to earn at least $300 to meet her fundraising goal. She has only 100 bracelets that she plans to sell at $5 each. Which
iren2701 [21]

Answer:

The two inequality are : x ≤  100 and x ≥ 60

So the inequality is : 60 ≤ x≤ 100.

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the values of x and y.
    14·1 answer
  • The mean income per person in the United States is $50,000, and the distribution of incomes follows a normal distribution. A ran
    9·1 answer
  • Four balls of wool will make 8 knitted Caps.How many balls of wool will Malcolm need if he wants to make 6 cups?
    12·1 answer
  • Someone help me with algebra please? First day here too.
    6·1 answer
  • to make fruit punch susannah mixes lemonade with orange juice in the ratio 5:9 she use 40 ounces of lemonade how many ounces of
    9·2 answers
  • Two more than three times a number is twenty. What is that number?
    11·1 answer
  • Can somebody please help me with delta math
    7·1 answer
  • A bottle contains 24.5 oz of water. A leak in the bottle causes it to lose 0.3 oz of water every minute. How many minutes does i
    11·1 answer
  • A bakery sells 12 cookies for $24.00 If each cookie costs the same amount, how much does 1 cookie cost?
    9·2 answers
  • Pls answer you’ll get 100 points
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!