Unit price means the cost per unit.
I'll provide an example.
If 4 bars of soap cost $2.35, find the unit price. Round to the nearest cent if necessary.
Remember that the unit price is the cost per unit which in this case is the cost per bar of soap. Since $2.35 is the cost for 4 bars of soap, to find the cost per bar of soap, we divide 4 into $2.35.
When we do this, we get an answer of 0.587 which rounds up to 59 cents.
Therefore, the unit price for soap is 59 cents.
Put the coordinate and check each
#1





No
#2



Unless you did typing mistake on right hand side it's
#3


Yes
#4



No
#5



Yes
#6




No
Hello :
<span>8(j-4)=2(4j-16)
</span><span>2(4j-16)= 2(4(j-4))=8(j-4)
</span>8(j-4)= 8(j-4)....(identity : infinty solutions)
You don't need the apothem if the side length is known, the area can be expressed as:
A(n,s)=ns^2/(4tan(180/n)), n=number of sides and s=side length so
A(7,28)=(7*28^2)/(4tan(180/7))
A≈2848.987 ft^2
A≈2849 ft^2 (to the nearest tenth of a square foot)