Hello!

The price is

per ounce.
_____________________________

1 pound = 16 ounces
Divide the price by the number of ounces there are in a pound.
12 ÷ 16 = 0.75
Answer:
Average rate of change 
Step-by-step explanation:
Given interval are from 
Also,
Average rate of change![=\frac{f(b)-f(a)}{b-a}\ for\ given\ interval\ [a,b]](https://tex.z-dn.net/?f=%3D%5Cfrac%7Bf%28b%29-f%28a%29%7D%7Bb-a%7D%5C%20for%5C%20given%5C%20interval%5C%20%5Ba%2Cb%5D)
Here given intervals are 
Plugging these value in formula, we get.
Average rate of change
The answer is (9y)^5
The first sequence of operation asks you to take the product of 9 and y, which means that they must be multiplied together. Next, you must raise 9y to the fifth power, which means their product has an exponent of 5.
IF K is the midpoint of JL then JK = KL, so...
5x + 1 = 7x - 3
5x = 7x - 4
-2x = -4
x = 2
JK = 5(2) + 1 = 11
JL = 2 * JK = 2 * 11 = 22