Answer:
4
Step-by-step explanation:
X+8= 12
Carry over the 8 and make X the subject.
X= 12-8
X= 4
Answer:
$0.80
Step-by-step explanation:
Find the unit rate
1 apple costs ?
1.20/6 = cost of 1 apple
1 apple = $0.20
4 apples = $0.20 * 4
4 apples = $0.80
Answer:
3x+2y+2=0
3x=-2y-2
x=-(2y+2)/3
Step-by-step explanation:
(b)(b)=25 cm2
b2=25 cm2
√(b2)=√(25 cm2)
b= 5 cm
Please note the square root of 25 was taken, as well as the square root of cm2.
Perimeter=4b
Perimeter=4(5 cm)
Perimeter=20 cm
Step:
A circle of radius = 12.5 or diameter = 25 or circumference = 78.54 cm has an area of: 4.909 × 10-8 square kilometers (km²) 0.04909 square meters (m²)