1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tino4ka555 [31]
2 years ago
11

Is it - or + 60 plz help me

Mathematics
1 answer:
Artemon [7]2 years ago
6 0
+60 two negatives equal a positive
You might be interested in
What is 2+2=? Math question
jeka57 [31]

Answer:

4

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
What are 3 ratios that are equivalent to 75%
kherson [118]

75\%=  \frac{75}{100}=\frac{15}{20} = \frac{3}{4}

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Factorise and solve : x^3-x^2-4x+4
Alika [10]

(x - 1)(x - 2)(x + 2)

note that the sum of the coefficients 1 - 1 - 4 + 4 = 0

thus x = 1 is a root and (x - 1 ) is a factor

dividing x³ - x² - 4x + 4 by (x - 1)

x³ - x² - 4x + 4 = (x - 1)(x² - 4 ) (note (x² - 4 ) is a difference of squares )

x³ - x² - 4x + 4 = (x - 1)(x - 2)(x + 2)

(x - 1)(x - 2)(x + 2 ) =0

x - 1 = 0 ⇒ x = 1

x - 2 = 0 ⇒ x = 2

x + 2 = 0 ⇒ x = - 2

solutions are x = 1 or x = ± 2



6 0
2 years ago
Help me please I beg if you can
Virty [35]

Answer: The mean is 3780

Step-by-step explanation:

Mean is found by adding all values and dividing the sum by how many values were added.

4250+4019+3895+3739+3401+3376=22680
22680/6=3780

6 0
2 years ago
Evaluate if a=2, b=5, C=1<br> b(4a + c²)​
kipiarov [429]

Answer:

45

Step-by-step explanation:

5(4(2)+ 1²)

5(8 + 1²)

40 + 5

45

5 0
2 years ago
Other questions:
  • A bike and skate shop rents bikes for $21 per day and pairs of skates for $20 per day. To remain viable, the shop needs to make
    13·2 answers
  • Amy bought 0.4 kg of tomatoes for $4.00.<br><br> What is the cost in dollars per kg of tomatoes?
    8·2 answers
  • Ned counts by dives he starts at 80 which number should he say next
    11·2 answers
  • Please hlep me with this question asap
    15·1 answer
  • Answer the following questions using what you've learned from this unit. Write your answers in the
    8·1 answer
  • Ms. Kale's art students are
    15·1 answer
  • Please help me ASAP! Consider the squares, where Square 1 is a translation of Square 2. Which statement is true?
    10·1 answer
  • What's 2433857385+37474858​
    9·2 answers
  • Which proportion models the following problem:
    13·1 answer
  • Which equations are equal to this equation? Select all that apply. 1/4(8x + 56) = 20 A. 56 + 8x = 80 B. 14 = 20 – 8x C. 2x + 14
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!