1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ainat [17]
3 years ago
7

Helppppp plsssssss help

Mathematics
1 answer:
slava [35]3 years ago
4 0
The answer is C. P=h + 11
You might be interested in
In circle O, what is mArc A E?
posledela

Answer:

Option (3). 120° will be the answer.

Step-by-step explanation:

By using the theorem of secants intersecting externally,

Measure of angle formed by two secants, from a point outside the circle is half the difference of the measures of the intercepted arcs.

m∠C = \frac{1}{2}(m\widehat{AE}-m\widehat{BD})

36° = \frac{1}{2}(m\widehat{AE}-48)

72° = m\widehat{AE}-48°

m\widehat{AE} = 72 + 48

m\widehat{AE} = 120°

Therefore, Option (3) is the answer.

7 0
2 years ago
Which expressions are equivalent to g + h + (j + k)? Check all that apply.
Paha777 [63]

Answer:

3.

{ \tt{g + h + (j + k)}} \\  = (g + h) + j + k

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the same as multiplying by 1/3?
s2008m [1.1K]

Answer:b

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Will guys only notice u for ur looks, is that the first thing they care abt?
yKpoI14uk [10]

yyyyyyyyyyyyyYeeeeeeeeeeESsssss

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A store increases the price of the sweater from $20$22 what is the percent of increase
yuradex [85]

10 % I hope this helps :3

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Jude has 5 pairs of sunglasses that cost the same in his online shopping cart, then decides to get only 2. Each pair of sunglass
    13·1 answer
  • Rachel mom 5 lawns in 8 hours at this rates how many can she mom in 40 hours
    8·1 answer
  • What is <br> 2(8+1)(4v+7) URGENT !!!
    14·2 answers
  • A bakery offers a sale price of $3.30 for 3 muffins. What is the price per dozen?
    9·1 answer
  • Please help!! I do not understand this!
    13·1 answer
  • Name the name of the 3D solid<br> Thank you!!
    11·2 answers
  • The graph shows the career interests of the students at Linda's college. Suppose there are 900 students at the school. How many
    15·1 answer
  • Giving free brainliest
    13·2 answers
  • Please help me, I am not sure of the answer.
    6·1 answer
  • Question is in the pic please help
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!