1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
r-ruslan [8.4K]
2 years ago
10

If a class of 30 students have to split the boys and girls in hafe and 10% are girls, how meany girls are in the class

Mathematics
1 answer:
Anit [1.1K]2 years ago
6 0

Answer:

10 girls

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Plz help..................refresh page before u answer
skelet666 [1.2K]
-4 is the x-intercept for your equation
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The dang answer to this here question on my practice lesson
yarga [219]
Answer is below.........

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
B = <br><br> m = <br><br> Equation: y =
Komok [63]

Answer:

..........................................

Step-by-step explanation:

////////////////////////

8 0
3 years ago
What is the difference?: 7/8 − 1/3
ad-work [718]

Answer: 13/24

Step-by-step explanation: M A T H W A Y Calculator

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
The lowest temperature ever recorded in Minneapolis was -41°F. The lowest temperature ever recorded in Chicago was -27°F. Was th
kotykmax [81]
If the lowest in Minneapolis was -41 and Chicago was -27 that means that Chicago was warmer by 14 degrees
<span />
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Match the reasons to the statements in the proof.
    7·2 answers
  • If Charles lost 20 pounds, he would weigh seven times as much as his dog. Together they weigh 200 pounds. How much does each wei
    13·1 answer
  • Question 3(Multiple Choice Worth 1 points)
    5·1 answer
  • ASAP!! Please help me. I will not accept nonsense answers, but will mark as BRAINLIEST if you answer is correctly with solutions
    8·1 answer
  • Which is the conclusion of this statement?
    8·2 answers
  • What is 5+1 please hurry
    15·1 answer
  • 2h + 2h and 4h<br> plsssss help
    6·2 answers
  • A farm lets you pick 3 pints of raspberries for $12.00. What is the cost per pint? How many pints do you get per dollar? At this
    15·2 answers
  • Your answer must be simplified <br> −3 &lt; x -10
    11·1 answer
  • Find the 30th term of the following sequence. 1, 7, 13, 19, ...
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!