1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
hjlf
2 years ago
9

If z = 2, find the value of: a. 6z2–2z+5 b. 64–5z

Mathematics
1 answer:
Ludmilka [50]2 years ago
4 0

Answer:

25 and 54

Step-by-step explanation:

(a)

6z² - 2z + 5 ← substitute z = 2

= 6(2)² - 2(2) + 5

= 6(4) - 4 + 5

= 24 - 4 + 5

= 20 + 5

= 25

(b)

64 - 5z ← substitute z = 2

= 64 - 5(2)

= 64 - 10

= 54

You might be interested in
What simplified Rayo correctly compares 36 inches to 4 feet
Rudiy27
The answer is 8 to 1 because divide 36to4 that equals 8 then4 divide to 4 its 1
6 0
2 years ago
marcia has one cup of tea each day for 7 days. She puts 2/3 tablespoons of honey in each cupof tea. write an equation that repre
Lunna [17]
I think the correct answer to that is 4 2/3 or 14/3.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me with number three please
Alexxandr [17]
Y2-Y1/X2-X1 = 7-22/1-4 = -15/-3 = 5
y=5x+ 0
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Select all the pieces of the triangle that are marked as congruent in the following picture
nikitadnepr [17]

Answer:

C. D. E. is the correct answer.

Step-by-step explanation:

Hope this helps you. Have a nice day. If you have doubt then please ask in comments.

Please mark as brainliest. It helps a lot.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
The hart family drove 10 hours to their vacation spot. they drove an average of 48 miles each hour. how miles did they drive in
tankabanditka [31]

Distance = Average speed * Time = 48*10 = 480 miles

So, they drove for 480 miles

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • All states have a state income tax true or false.
    12·1 answer
  • A pie chart shows the relative market share of cola products. The "slice" for Pepsi-Cola has a central angle of 90 degrees. What
    9·1 answer
  • Help me please,Thanka
    15·1 answer
  • Determine the intercepts of the line. − 5 x + 9 y = − 18
    5·1 answer
  • A bakery offers a sale price of $2.60 for 6 muffins. What is the price per dozen?
    10·2 answers
  • What is y?<br> -74 × y =40
    12·2 answers
  • Selina buys 3 gallons of milk she use one half of the milk during the week how many quarts of milk are left
    5·1 answer
  • Help please explain answer.
    5·1 answer
  • Solve the system of equations algebraically.
    6·1 answer
  • HELP HELP HELP<br> HELP HELP HELP<br> HELP HELP HELP
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!