1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
RoseWind [281]
2 years ago
14

10. The community garden has 4

Mathematics
2 answers:
Lyrx [107]2 years ago
3 0

Answer:

12

Step-by-step explanation:

In four acres there are 3 gardens so you just have to multiply 4x3=12

zheka24 [161]2 years ago
3 0
12 garden plots

because 1/3+1/3+1/3 makes a whole. Count until you get 4 whole and you should end up with 12.
You might be interested in
Number 7? No idea how to do this?
LenKa [72]

Its looks like there is no question here.  Find x maybe?

the shaded part is a right triangle so we can use Pythagorean theorem

c² = a² + b²

c is the longest side of the or hypotenuse

so I can write it as m² + m² = 9²

m² + m² = 81

2m² = 81

/2          /2  

m² = 40.5

√       √  

m = √40.5 (well its actually = or - but since it really measurement its +)

~ 6.39

since x is to ms its 2 x 6.39

6 0
2 years ago
Find the missing term in the following sequence ? 1, 4, 11, 26, 57, 120, ______
Marysya12 [62]

Answer:

247

Step-by-step explanation:

1,4,11,26,57,120. see the pattern that emerges from the series:

4–1 = 3; 3–1 = 2 = 2^1

11–4 = 7; 7 - 3 = 4 = 2^2

26 - 11 = 15; 15 - 7 = 8 = 2^3

57 - 26 = 31; 31 - 15 = 16 = 2^4

120 - 57 = 63; 63 - 31 = 32 = 2^5

so the next number should be 64+63 = 127+120 = 247.

check: 247–120 = 127; 127–63 = 64 = 2^6. correct.

so the next number is 247. 2^n+(n-1)

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jonathan wants to the new baseball game for his game console. The game costs $45.99. If sales tax is 6%, write an equation to fi
MrMuchimi

Answer:

45.99x.94=P

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
The product of a number w and 73
wolverine [178]
W times 73 because product means multiply
3 0
3 years ago
The manager of a food store noted that for every 20 persons who visit the store, they sell 6 burgers at $2.35 each, 8 aerated dr
marishachu [46]
(2.35*6+1.6*8+2*4)/20=$1.745=$1.8
3 0
1 year ago
Other questions:
  • What is the value of the expression (5)"?​
    6·1 answer
  • SinP=0.2, sinR=0.2 and r=12. Find the length of p.
    5·1 answer
  • Thompson Alberts purchased a pack of 12 pencils for $4.99. What is the unit price per pencil rounded to the nearest tenth of a c
    9·2 answers
  • Can you make this into an algebraic expresion
    14·2 answers
  • A cone and a cylinder have the same size base. The cones height is 6 times the height of the cylinder. How much greater is the v
    7·1 answer
  • The perimeter of a rectangle is 100 ft , if the wife is 20 ft what is the value of the length?
    12·1 answer
  • 2(3x+4)=4x+12 i don’t understand please help me
    8·2 answers
  • Find the value of x.<br> A 2<br> B 4.8<br> C 6<br> D 6.4
    8·2 answers
  • Which angle is about 30°? ​
    14·1 answer
  • Can someone help me
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!