1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alexxx [7]
3 years ago
15

A booth at the farmer’s market has fresh goat cheese in three sizes of containers. The big container is 30 ounces and costs $9.0

0. The medium container is 15 ounces and costs $4.95. The small container is 8 ounces and costs $2.00.
What is the cost per ounce for each container size?
What size is the best buy? Explain your reasoning.
Mathematics
1 answer:
erma4kov [3.2K]3 years ago
7 0

Answer:

Big Container- $0.30

Medium: $0.33

small: $0.25

Step-by-step explanation:

you divided the number of ounces by the cost

for example- 30/9

small would be the best to by because it is the least cost per ounce

You might be interested in
Help a girl out ?? i'm confused as to solve this
Rom4ik [11]

Answer:

(5 1/2 miles, $12.50)

Step-by-step explanation:

Looking at the graph, identify as best you can the coordinates of the point at which the two graphs cross.  I read (5 1/2 miles, $12.50).


3 0
3 years ago
What is the solution to this equation?<br> x/-4=8
guapka [62]
X=32

Explanation:
When you change sides, if in the left side you are multiplying, when you transfer it to right side you divide. Same thing should be done for addition subtraction.

So /-4 was division and negative number

When we transfered it, it became positive multiplication number

8 0
2 years ago
3/4 x = 2/5<br><br> please answer this
Vlada [557]

Answer:

= 8 /1 5

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is 1.64 in simplest form
kondor19780726 [428]
1.64 as a fraction = 1 16/25
7 0
3 years ago
Your checking account is overdrawn by $50. You write a check for $20. What is the balance in your account?
Alex17521 [72]
Your current balance is -50

You write a check for 20$

You will now have -50 - 20 = $-70

Hope that helps :)
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How much is a corrections officer's average weekly pay if he receives $38,970 annually?
    12·1 answer
  • 6m+5-3m=7(m-1) help with equation.
    7·2 answers
  • Pleas help me solve and can you show me how you solved it
    5·2 answers
  • A deck of cards contains 52 cards.two decks are put together and divided among eight players.how many cards does each person get
    14·1 answer
  • What value of y makes this equation true <br><br> 14•y =126
    10·1 answer
  • What is the sum of 7 and t/2
    9·2 answers
  • Solve for m:<br> M<br> _ - 23 = 109<br> 6
    6·1 answer
  • It takes Sue, Jeff and Todd 4 hours to paint a room together. If it takes Sue 10 hours by herself and Jeff 12 hours by himself,
    10·1 answer
  • Ill give brainly if you answer first
    8·1 answer
  • HELP ASAP! Thank you!
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!