1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ivanshal [37]
3 years ago
7

1. Each of three friends—Lin, Jada, and Andre—had the goal of raising $40.

Mathematics
2 answers:
bearhunter [10]3 years ago
8 0

Answer:

Jin raised 40$ since it was his goal and he reached it

viva [34]3 years ago
3 0
Jin raised 40$ since it was his goal and he reached it
You might be interested in
Winnie needs to spend $120 on two kinds of fancy cakes:
Ainat [17]

Answer:

Winnie needs to buy 6 slices of Coffee cake.

Step-by-step explanation:

12 * 5= $60 (chocolate cake)

120 - 60= 60

since we know the coffee cake costs $10(per slice) we do:

60/ $10= 6 slices of coffee cake.

3 0
3 years ago
How do you subtract 1 integer by another
nikdorinn [45]
Use absolute value. If both signs are negative you will get a negative number. if both are positive you get positive. if the signs are different, subtract the smaller absolute value from the larger absolute value.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
ABC is a right-angled triangle.
Amiraneli [1.4K]

Answer:

14.5

Step-by-step explanation:

The pythagoreom theorum shows a^2 + b^2 = c^2. Therefore, c^2 - a^2 = b^2

256 - 44.89 = 211.11

The square root of 211.11 rounded to the first decimal place is 14.5

8 0
2 years ago
A 9-pack of coffee mugs costs $14.04. What is the unit price?
Nat2105 [25]

Answer:

\frac{14.4}{9}  = 1.6

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Great Escape bought a vintage bicycle for $3,000. They marked it up
slega [8]

Answer:

Solution,

CP of a bicycle=$3000

Marked up=40%

Now,  

→40% of $3000

→40/100x$3000

→$1200

→$3000+$1200=$4200

Again,

Discount(d)=30%

→30%of $4200

→30/100x$4200

→$1260

Hence, the discount price of the bicycle is $1260

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Other questions:
  • PLZ HELP FAST ASAP THANKS GUYS!!! WILL GIVE BRAINLIEST
    12·1 answer
  • " Pentagon ABCDE and pentagon A’B’C’D’E’ are shown on the coordinate plane below.
    6·2 answers
  • Salma and coron broomall have reached an agreed upon price of $197,000. They plan to make a 30 percent down payment and finance
    7·1 answer
  • Jamal wants to build a rectangular enclosure for his animals. One side of the pen will be against the barn, so he needs no fence
    6·1 answer
  • Move two match sticks to make squares.
    14·2 answers
  • One Monday, Oscar sold 15 cups of lemonade. On Tuesday, he sold 5 more cups than he sold on Monday. On Wednesday and Thursday, h
    10·2 answers
  • What is the constant proportionality, in dollars per granola bar
    6·1 answer
  • Work out 3/4 + 4/7 what is the answer to this question
    12·1 answer
  • The school has arranged to have the gym walls plastered. It takes 200 pounds of lime to make one batch of plaster. Each batch of
    7·1 answer
  • Floyd decides to invest $1,000,000 in a 20-year annuity that earns 4.6% APR compounded monthly. How much money will Floyd be pai
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!