Answer:
y=1/4x-3/4
Step-by-step explanation:
y=mx+b
m=1/4
b=-3/4
Answer:
The cost for each pound of trail mix is $ 1.75 and each pound of jelly beans is $ 2.75.
Step-by-step explanation:
Let each pound of trail mix cost
dollars and each pound of jelly beans cost
dollars.
Given:
7 pounds of trail mix and 9 pounds of jelly beans cost $ 37.
So,
--------------- 1
Also, 5 pounds of trail mix and 3 pounds of jelly beans cost $ 17.
So,
--------------- 2
Multiplying equation 2 by -3, we get

Now, adding equations 1 and 3, we get

Now, plug in
in equation 1 and solve for
.

Therefore, the cost for each pound of trail mix is $ 1.75 and each pound of jelly beans is $ 2.75.
Sure! So this is ready as "the cube root of 125". This basically means, "what number cubed can get me 125?"
Let's go through our options.
We can rule out D, as D cubed would be unreasonably big.
We can also rule out C, because 375 cubed is easily over 10000, you know this even if you haven't computed it all, just compute the 300 cubed.
We can rule out B, too. 41 squared is already over 125, therefore it can't be the answer.
Therefore our answer is A, 5. We can check that by cubing 5, and that indeed gets us 125.
Hope this helps!