-420 is your answer
your welcome make me the brainliest!!!
Grapefruit=108
Orange=100
Apple=90
a) (108-90)/90*100 = 18/90*100=20%
b) (108-90)/108= 18/108*100=16 2/3%
Answer:
The regular price of the balls is $8
Step-by-step explanation:
The sporting goods store sales promotion is as follows;
The price of the third ball after buying two balls at regular price = $1.00
The price of the number of balls Coach John pays for the balls he bought = $136
To buy 24 balls, we have;
2 + 1 + 2 + 1 + 2 + 1 + 2 + 1 + 2 + 1 + 2 + 1 + 2 + 1 + 2 + 1
Therefore;
The number of balls bought at regular price = The sum of the 2s = 16 balls
The number of balls bought for $1 = 24 - 16 = 8 balls
Let x represent the regular price of the balls, we have;
16 × x + 8 = 136
16·x = 138 - 8 = 128
x = 128/16 = 8
The regular price of the balls = x = $8.
Answer:1.625
Step-by-step explanation:you just divide 65 and 40
Gretchen will earn $48 from mowing in 4 hours
Data
- Amount earned on each lawn = $12
- Number of hours mowing = 4 hours
<h3>What is Rate</h3>
This is the measure of one unit against another unit. An example of this is speed which is the rate of distance covered to time.
In this case, she mows 1 lawn in each hour and earns $12 on each.
To calculate for 4 hours

She earns $48 from mowing 4 lawns
learn more on rates here;
brainly.com/question/8728504