1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Scorpion4ik [409]
3 years ago
9

Which of the following is a solution to the equation y=-1/4x+8 and please explain the steps.

Mathematics
1 answer:
aleksklad [387]3 years ago
3 0
I think it’s d .....
You might be interested in
Robert gets a loan from his bank. He agrees to borrow £6,000 at a fixed annual simple interest rate of 7%. He also agrees to pay
Gelneren [198K]

Answer:

The total amount repayable will be £8,280.24.

Step-by-step explanation:

Use the attached formula

7 0
3 years ago
I need help quick plz 30 points
Reptile [31]

Answer:

2nd one

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Anyone help???<br> Need it in 3 minnn thank you
olga55 [171]

Answer:

The lamp would cost $39.36

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Tony and his three friends live in Albuquerque, New Mexico, but they all attend college in Boston, Massachusetts. Because they w
astra-53 [7]

Hello...


Tony and his three friends live in Albuquerque, New Mexico, but they all attend college in Boston, Massachusetts. Because they want to have a car at school this year, they are planning to drive Tony's car from Albuquerque to Boston at the beginning of the school year. Although they'll each pay for their own food during the road trip, the friends plan to split the costs for gas and hotels evenly between the four of them.

Estimate the total cost that each friend will have to pay for gas and hotels. Explain how you got your answer. Here are some figures that may help you out:

•Tony's car can travel 28 miles for each gallon of gas.

•The average fuel cost at the time of their trip is $3 per gallon.

•They plan to drive about 650 miles each day.

•They estimate the average cost of a hotel each night is $85.

•They will drive approximately 2,240 miles to get from Albuquerque to Boston.


Solution:

Cost of Gas:

2240 / 28 x 3 = $240

Cost of Lodging:

85 x floor2240 / 650 = $255

Cost of both: $240 +255 = $495.

The cost for a 1/4 share is $495/4 = $123.75.

4 0
3 years ago
A 5-mile walking trail has markers every ¼ of a mile. How many markers are there along the trail?
likoan [24]

Answer:

20 trail markers

Step-by-step explanation: I would appreciate a brainiiest

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Can someone help me on 6 please
    14·1 answer
  • -5x2 - 9x + 8 from – 6x2 +5
    11·1 answer
  • What is 3 1/8 as decimal
    7·1 answer
  • What percentage of the total hours was spent jogging
    13·1 answer
  • Identify all the three-dimensional figures that result from the rotations of the two-dimensional shapes.
    5·1 answer
  • Identify the transformation(s) where the image has the same orientation as the preimage
    8·1 answer
  • Furmenticia pp no lol
    7·1 answer
  • A package of 6 pairs of insulated gloves costs $35.94. What is the unit price of the pairs of gloves?
    11·2 answers
  • An airplane has 416 seats arranged in 52 rows. If there is the same number of seats
    8·2 answers
  • Someone help me pleasw
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!