1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
emmainna [20.7K]
3 years ago
7

-5x-4y=2a 4x-5y=2 which of the following choices of A will results in a system of linear equations with exactly one solution​

Mathematics
1 answer:
hjlf3 years ago
4 0

Answer:

<h3>            Any of them.</h3><h2>          a ∈ R</h2>

Step-by-step explanation:

-5x - 4y = 2a                         4x - 5y = 2

-4y = 5x + 2a                        -5y = -4x + 2

y = (5x + 2a):(-4)                    y = (-4x + 2):(-5)

y = -⁵/₄x - ¹/₂a                           y = ⁴/₅x - ²/₅

m₁ = -⁵/₄,  b₁ = -¹/₂a                  m₂=⁴/₅,  b₂= -²/₅

               -⁵/₄ ≠ ⁴/₅

Different slopes means that two lines have one point of intercept (no mater what the b's are). That means that the system of linear equations has exactly one solution for any value of a.

You might be interested in
PLEASE HELP!!!!!!! I WILL DO BRAINLIEST The angles that share the same tangent value as tan(45°) have terminal sides in quadrant
AfilCa [17]

The angles that share the same tangent value as of tan 45 degrees would be in Quadrant III. This is because in this quadrant the ratios would equal a positive value, which is the same as in the first quadrant, also positive. Tan 45 = 1.

We would need both the x and the y values be either both positive or negative to get a positive final value.
6 0
2 years ago
Nina's monthly budget is $2,250. Every month she makes the following payments:
julsineya [31]
House A
She only has 1.663 ro spend

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Suppose you worked 4.5 hours today and 2.25 hours yesterday. If you made $87, what were you
Rainbow [258]
$12.89 should be the answer bc 4.5+2.25=6.75 and 87 divided by 6.75 is 12.888888 so i would either round up or down
5 0
3 years ago
04.01)Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 15 ounces of chocolate chips for $2.49 Choice B: 20 ounces of cho
riadik2000 [5.3K]
The unit rates are equal to one another.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jason sold half of his comic books and then bought 6 more. He now has 13. How many did he begin with?
tigry1 [53]

Answer:

He began with 14 please mark brainliest

Step-by-step explanation:

13-6 equals 7

7 times 2 equals 14

5 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the greater two years for 14 months
    13·1 answer
  • Please help with these 2 !! Thank you
    6·1 answer
  • Aaden wants to get a subscription to an online library. There are two subscription options, one of which charges a fixed 96 doll
    15·1 answer
  • Athena uses her credit card to buy some clothes for $738.14. She can pay off up to $265 per month. The card has an annual rate o
    14·1 answer
  • If x ≠ -2, then 5x2 -20/5x+10 =​
    8·1 answer
  • I REALLY NEED TO PASS THIS LESSON PLZZZZ HELPPPP!!!!!
    7·1 answer
  • Solve for the letter t
    6·1 answer
  • What's 1+1 I will give brainliest
    15·1 answer
  • The dot plot plots below show the number of pets
    8·2 answers
  • Consider the following 8 numbers, where one labelled x
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!