1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
svetlana [45]
3 years ago
9

Roger decides to buy a new printer. He wants a printer which prints the most pages per minute (ppm). Printer A can print up to

Mathematics
1 answer:
trasher [3.6K]3 years ago
5 0

Answer:

That's alot of words its kinda hard to understand

You might be interested in
On average during the summer, a 30,000 cubic foot house costs $7 per day to cool, while a 25,000 cubic foot house costs $6.50 pe
Ber [7]

The house with 30000 cubic foot costs less to cool per cubic foot than the house with 25000 cubic foot.

Step-by-step explanation:

The cost of cooling 30000 cubic foot house = $7

Cost per cubic foot = 7/30000

=$0.00023

The cost of cooling 25000 cubic foot house= $6.50

Cost per cubic foot=6.50/25000

= $0.00026

The house with 30000 cubic foot costs less to cool per cubic foot than the house with 25000 cubic foot.

3 0
3 years ago
Point A is 4 units away from the origin along the x-axis, and is 7 units away along the y-axis. Which of the following could be
siniylev [52]
Answer: C (4,7)

Points are labeled as (x,y)

If the unknown point is 4 units away from the origin on the x axis, x will be 4

If the unknown point is 7 units away from the origin on the y axis, y will be 7

Therefore (4,7)
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
What number makes the equation true?<br> + 13 = 47
olga_2 [115]

Answer:

x=34

Step-by-step explanation:

Just take 47-13=34

7 0
3 years ago
A recipe calls for 12 cups of blueberries to make 7 jars of blueberry jam.
Illusion [34]

Answer:

Each jar has 12/7 cups of blueberries.

Step-by-step explanation:

To find out how many cups of blueberries per jar, we take the number of cups of blue berries and divide by the number of jars

12 cups/7 jars

12/7 cups of blueberries per jar

Each jar has 12/7 cups of blueberries.




4 0
3 years ago
What is the equation of a line in point-slope form that passes throught -8, 1 and has a slope of 5/6
Flauer [41]

Answer:

5x - 6y +36 =0 is the required equation.

Step-by-step explanation:

(x1, y1) =(-8, - 1)

Slope (m) =5/6

The equation is:

(y - y1) =m(x-x1)

y +1=5/6(x +8)

6y +6 =5x +40

5x - 6y +36 =0 is the required equation.

Hope this helps!!!!

6 0
3 years ago
Other questions:
  • How many quarts of pure antifreeze must be added to 5 quarts of a 20​% antifreeze solution to obtain a 30​% antifreeze​ solution
    7·1 answer
  • A random survey of 60 students show that 36 students use calculators for computation. What is the probability That's student cho
    9·1 answer
  • Big Y has rice on sale for $1.99 per bag. You bought one bag of rice and 6 cans of black beans. Your total cost was $7.33. How m
    11·2 answers
  • I need help with this please and fast
    15·1 answer
  • What is the unit rate for 822.6 km in 18 h?
    7·1 answer
  • How to find the diameter of a circle when given the circumference?
    6·1 answer
  • Reflect the triangle in the mirror line
    13·1 answer
  • Give me anime recommendations, hope you had a good day!
    7·2 answers
  • 0.69 is an integer true or false<br><br> Help I have no idea what to do
    6·1 answer
  • Glenda is at a restaurant eating a meal that costs $30. She has a discount coupon that gets her 10℅ off the cost. If she pays th
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!