1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yawa3891 [41]
2 years ago
12

Turn this fraction into percentage 6/125

Mathematics
2 answers:
lawyer [7]2 years ago
6 0

Answer:

4.8%

Step-by-step explanation:

Step 1: divide the numerator by denominator

Step 2: Multiply 100 with  the answer.

....................................................................

6/125 = 0.048

0.048 * 100

=4.8%

Angelina_Jolie [31]2 years ago
6 0
4.8% is your answer
You might be interested in
-1/2 + 2/3 DO THIS THANKS GUYSSSSS
BaLLatris [955]

Answer: 0/5

Step-by-step explanation:

8 0
9 months ago
Read 2 more answers
What's the better buy: A) 5lb. bag of potatoes for $3.79 or a 2lb. bag<br> for $1.50?
Tcecarenko [31]

Answer:

A 2lb. bag because 1.50 x 2 = 3.00$ plus the extra 1 lb which is 75c = 3.75 $

Step-by-step explanation:

Could i have branliest and heart please

8 0
2 years ago
What is 69/16 in fraction simplest form
Tom [10]
It is 4 wholes 5/16. when you divide 69 by 16 it gives you 4 remainder 5
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Sam is making dinner for four people. The recipe calls for 15 ounces of steak. How much steak will he need if he makes dinner fo
disa [49]
He’ll need 37.5 ounces of steak
4 0
2 years ago
10 orange sodas, 15 cream sodas and 7 cherry sodas are in an ice chest. How many sodas must be removed from the chest to guarant
Inessa [10]

Answer:

25 sodas if the type of soda chosen is cherry sodas

5 0
3 years ago
Other questions:
  • How many ways can you count to ten?
    15·2 answers
  • Please try answer the question I put an image in.
    13·2 answers
  • An art supply store sells posters for $9 each and picture frames for $15 each. Write an expression for the total cost of 6 poste
    11·1 answer
  • What is the answer for <br> - 4= 5+f
    10·1 answer
  • The cost of playing pool increases with the amount of time using the table. Identify the independent and dependent quantity in t
    7·2 answers
  • PLEASE HELP!!! ASAP ITS DUE IN 30 MINUTES
    12·2 answers
  • Raul uses a credit card to take out a 3-year loan of $4500 at a rate of 15% to purchase
    8·1 answer
  • I need help with this :)
    7·1 answer
  • Point giveaway. Answer something random and you will get 17 points.
    10·2 answers
  • Wich function describes the graph shown below?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!