Answer:
$13.14
Step-by-step explanation:
60 mi/1 hour = x mi/1.5 hours
x = 90 mi to drive to work
25 mi/1 gallon = 90 mi/y gallons
y = 3.6 gallons to get to work
$3.65/1 gallon = $z/3.6 gallons
z = $13.14
Answer:
3 1/2 Pounds
Step-by-step explanation:
2/3=4/6
4/6+5/6=9/6
30/6-9/6=21/6
Answer:the answeer is
= 72 ft³
Step-by-step explanation:
Multiply the width of the wall by its height. So one of the walls is 80 square feet (10 feet wide x 8 feet high) and the other is 96 square feet (12 feet x 8 feet). If you need the total square footage of the walls - for figuring paint or wallpaper for example - you can simplify the calculation by first adding all the wall lengths together, then multiplying by the height (10 + 12 + 10 + 12 = 44 x 8 = 352 square feet of total wall area).
After 12 months, Quynh will have saved $800
Simply follow the pattern shown on the graph.
Month 1: 250
Month 2: 300
Month 3: 350
Month 4: 400
Month 5: 450
Month 6: 500
Month 7: 550
Month 8: 600
Month 9: 650
Month 10: 700
Month 11: 750
Month 12: 800
Answer:
5 terms, the coefficient of x is 1.
Step-by-step explanation:
A term is a value/number used in an equation. That means 5², 6, 2, 20, and 4 are terms. For the next one, if a variable has no number next to it, that means the coefficient is 1.