1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dmitriy555 [2]
3 years ago
7

What is the sum of 6/10 + 5/10

Mathematics
2 answers:
NNADVOKAT [17]3 years ago
7 0

Answer:

1.1

Step-by-step explanation:

Levart [38]3 years ago
7 0

6/10 + 5/10 = 11/10, which is an improper fraction.

You might be interested in
Write in slope-intercept form an equation of a line that passes through the point (8, 2) that is perpendicular to the graph of t
Citrus2011 [14]

Answer:

y= -1/4 x + 4

5 0
3 years ago
Maria took out an unsubsidized Stafford loan of $6,925 to pay for college. She plans to graduate in 4 years. The loan had a dura
Finger [1]

Answer:

$144.70

Step-by-step explanation:

Calculation to determine how much greater will the amount of interest capitalized be than the minimum amount that she could pay to prevent interest capitalization

First step is to determine the Interest only monthly repayments

Using this formula

I=Prt

where,

P=$6925

r=0.05/1

t=1

Let plug in the formula

I=6925*0.05/12

I= $28.854166666

Second step is to determine the amount she will owe after 4 years

Using this formula

S=P(1+r)n

Let plug in the formula

S=6925*(1+0.05/12)4*12

S=6925*(1+0.05/12)48

S=$8454.70

Third step is to determine the Interest part

Interest =8454.70 - 6925

Interest = $1529.70

Now let determine the how much greater will the amount of interest capitalized be

Interest capitalized=1529.70 - 1385.00

Interest capitalized =$144.70

Therefore how much greater will the amount of interest capitalized be than the minimum amount that she could pay to prevent interest capitalization is $144.70

4 0
3 years ago
If Julie needs 3 1/4 cups of oatmeal, how many 1/4 cups of oatmeal will she use?
Romashka-Z-Leto [24]
Julie will use 13 1/4 cups of oatmeal.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What does Cpct in geometry mean (corresponding parts of congruent triangles)?
Jobisdone [24]

Answer:CPCT stands for Corresponding Parts of Congruent Triangles which is used to compare the corresponding parts of two congruent triangles to find out the relationship between the parts of the two triangles. ... If AC≅DF, AB≅DE, and BC≅EF, then triangles ABC and DEF are congruent by the SSS postulate. I HOPE THIS HELPS



3 0
3 years ago
Angles. Maybe using law of sines
uranmaximum [27]

Answer:

(a) 5.36°

(b) β = 84.64° -θ

(c) d = 58.36·sin(84.64° -θ)/sin(θ)

(d) see the attached table

Step-by-step explanation:

(a) The lean angle can be found from the definition of the sine function:

sin(α) = Opposite/Hypotenuse = (5.45 m)/(58.36 m) ≈ 5.36°

__

(b) The angle β does not depend on d; it only depends on the angle θ. Since the sum of angles of a triangle is 180°, we have ...

θ + (90°+α) + β = 180°

β = 180° -90° -5.36° -θ

β = 84.64° - θ

__

(c) The law of sines tells you ...

d/sin(β) = 58.36/sin(θ)

Using the above expression for β and multiplying by sin(β), we get ...

d = 58.36·sin(84.64° -θ)/sin(θ)

___

This can be simplified, if desired, to ...

d = 58.10·cot(θ) -5.45

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Three times the lesser of the two consecutive even integers is six less than six times the greater number find the integers how
    9·1 answer
  • Theo's mom brought an eight pack of juice boxes at the store for $4 find the unit rate for the juice boxes
    6·1 answer
  • This table shows a proportional relationship between the number of cups of sugar and flour used for a recipe.
    13·1 answer
  • Sara is 5 ft 10 in tall. To the nearest centimeter how tall is Sara? If 1 inch equals 2.54 centimeters
    10·2 answers
  • Plz help me out ...And pls don’t use my points and don’t say idk sry in the answer’s
    5·2 answers
  • 30 POINT QUESTION. BASIC MATH
    12·1 answer
  • What is the answer to this been struggling need help ASAP -4 (y+1) > 16
    12·1 answer
  • Coach Smith purchased x footballs and y basketballs at a sporting goods store. The price of one football was $35.00 and the pric
    14·2 answers
  • Please explain how you got the answer. Don’t just tell me the answer
    6·1 answer
  • PLEASE ANSWER AND EXPLAIN I’LL MARK BRAINLIEST
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!