1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nataly [62]
3 years ago
9

Which congruence theorems can be used to prove △EFG ≅ △JHG? Check all that apply.

Mathematics
2 answers:
sasho [114]3 years ago
4 0

Answer:

ASA  and AAS

Step-by-step explanation:

We do not know if these are right triangles; therefore we cannot use HL to prove congruence.

We do not have 2 or 3 sides marked congruent; therefore we cannot use SSS or SAS to prove congruence.

We are given that EF is parallel to HJ.  This makes EJ a transversal.  This also means that ∠HJG and ∠GEF are alternate interior angles and are therefore congruent.  We also know that ∠EGF and ∠HGJ are vertical angles and are congruent.  This gives us two angles and a non-included side, which is the AAS congruence theorem.

Since EF and HJ are parallel and EJ is a transversal, ∠JHG and ∠EFG are alternate interior angles and are congruent.  Again we have that ∠EGF and ∠HGJ are vertical angles and are congruent; this gives us two angles and an included side, which is the ASA congruence theorem.

UkoKoshka [18]3 years ago
3 0

Answer: ASA  and AAS

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Answer quick for brainliest
Alenkasestr [34]

Answer:

slope: -3

y-int: -1

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
A merchant bought 1000 electric bulbs at the rate of Rs.150 each. 50 of them were broken on the way and the remaining he sold at
neonofarm [45]

Answer:

₹165.79

Step-by-step explanation:

Given:-

No. of electric bulbs = 1000

cost of each electric bulb = ₹ 150

No. of bulbs broken = 50

Selling price of each bulb = x

Profit percentage = 5%

To Find:-

The selling price of each bulb.

Solution:-

Cost price of 1000 electric bulbs,

= 1000 × ₹150

= ₹1,50,000

5% profit on the total cost price,

= {5}/{100}× ₹150000

= ₹7500

Total selling price = ₹157500

No. of bulbs remaining = 950

Therefore, selling price of each bulb,

= {₹157500}/{950}

= ₹165.79

Therefore,

Selling price of each bulb = ₹165.79

5 0
1 year ago
Find the area of the circle to the nearest whole number, if necessary!
astra-53 [7]

Answer:

The circle has an area of about 1385 square mm.

Step-by-step explanation:

Let's recall that circles have an area that can be found with the following formula:

A=\pi r^{2}

where r is the radius of the circle.

Now, focus your eyes on the circle. We are shown that the diameter of this circle is 42 mm, but we only want the radius. Since the radius is half the diameter, the radius is 21 mm. Now, we can solve for the area of the circle.

A=\pi (21)^2\\A=441\pi \\A=1385.44236...

So, to the nearest whole number, the area of the circle is 1385 square mm.

5 0
2 years ago
What is pasture?
aliina [53]

Answer:

It says "I'm using rude words!"

3 0
2 years ago
BRAINLIESTTTT ASAP!!!! PLEASE HELP ME :)
Svetlanka [38]

Answer:

x = 11

Step-by-step explanation:

3(2x-4) = 5x-1

6x + (-12) = 5x + (-1)

add -12 to both sides, subtract 5x from both sides. Simplify.

x=11

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please help need answer
    9·2 answers
  • What is the square root of 169/225 in fraction?
    15·2 answers
  • What is the value of -d when d=-2?
    15·2 answers
  • Two sides of a triangle measure 8 cm and 12 cm. Which answer CANNOT be the measure of the third side? 4, 8, 12, or 16?
    8·1 answer
  • Solve this equation 3(2x+3)=9
    11·2 answers
  • a craft store retailer is using a discount rate of %40 on Christmas scrapbook items if a package of scrapbook paper cost 15.59 w
    7·1 answer
  • Factor the polynomial:<br> wz -18 +6z -3w
    6·2 answers
  • A tank contains 240 liters of fluid in which 20 grams of salt is dissolved. Brine containing 1 gram of salt per liter is then pu
    13·1 answer
  • 2x – бу = 12<br> -5x - 15 = -30
    14·1 answer
  • 10. Sonia paid $ 19.55 for 3.4 pounds of salmon. What is the price per pound of the salmon?​
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!