Answer:
The average rate of speed is 61!
Step-by-step explanation:
183 miles divided by 3 hours of driving is 61 average rate of speed. :)
Answer:
24p
Step-by-step explanation:
£1 - £0.52 = £0.48 ← cost of 2 oranges
cost of 1 orange = £0.48 ÷ 2 = £0.24
300 dollars, 15x20 because they count any fraction as a foot, so is like you are going to buy 20 foot of carpet.
Answer:
63*
Step-by-step explanation:
The first thing you need to do is find the value of x. What I did for this was trial and error. I tried a number, and if it was too big, I tried a smaller one. If you add up all of the angles, it should equal up to 180*, so I kept on doing this until I added up to 180.
The answer I got was x=8, so I plugged this into the equation for A and solved. 9x8 is 72, and 72-9 is 63.
Therefore, 63 is the correct answer.
1/4=4/16 so the can has 3 servings and a some leftovers that are smaller than a serving. I think the answer is 3.