1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
inysia [295]
3 years ago
6

Lulu found a recipe for her favourite snack: yogurt covered peanut clusters. Lulu wanted to make a large batch of peanut cluster

s, so she bought 4 pounds of peanuts for $14. How much would it cost to buy 10 pounds of peanuts? What is the cost per pound?
Mathematics
1 answer:
antoniya [11.8K]3 years ago
5 0

Answer:

How much would it cost to buy 10 pounds of peanuts?

Answer: $35

What is the cost per pound?

Answer: $3.50

Step-by-step explanation:

So first, to find the anser to the first question, we need to find out the second question. So, what is the cost per pound.

Well if she got 4 pounds for $14, we should try dividing 14 by 4.

14 divided by 4 = 3.5 ($3.50)

So the cost per pound is $3.50

Now to find out how much it costs if Lulu bought 10 pounds, we need to multiply.

10 x 3.5 = 35

So if she bought 10 pounds, she would play $35

You might be interested in
1+3<br><br> Lol have a nice day
vichka [17]
4 is the answer so easy
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A pizza place near your office has small cheese pizzas for $4 and small pepperoni pizzas for $5. You are going to pick up pizzas
Lyrx [107]
It's B because 5 x 4 = 20 and 9 x 5 = 45
When you add them together you get 65
5 0
3 years ago
Help plz!!!! Thx !!!!
Blizzard [7]
3 outa 12 are 5 
so we divide 150 by 12
Hence Getting 25. 
So 25 Is the Answer

I Hope I Helped :)
7 0
3 years ago
What are the possible values of x? Select all that apply
Phoenix [80]

Answer:

the answer is b

Step-by-step explanation:

The horizontal value in a pair of coordinates: how far along the point is. The X Coordinate is always written first in an ordered pair of coordinates (x,y), such as (12,5). In this example, the value "12" is the X Coordinate. Also called "Abscissa"

3 0
3 years ago
What is the product of 96.5 x 2.54 ?
Tresset [83]
96.5 times 2.54
the answer is 245.11
5 0
3 years ago
Other questions:
  • At 2 PM, a thermometer reading 80°F is taken outside where the air temperature is 20°F. At 2:03 PM, the temperature reading yiel
    10·1 answer
  • Finding the Median from a Dot Plot
    14·2 answers
  • What is the formula for the area A of a circle in terms of the radius r?
    13·2 answers
  • suppose you roll two number cubes and pick a letter from the alphabet at random. find the probability that you roll 2 even numbe
    14·1 answer
  • How do I solve this?
    8·1 answer
  • How many times farther is Mars than Venus from the sun?
    12·2 answers
  • Which way is better?
    7·1 answer
  • Determine if the two triangles are congruent and write the conjecture.<br> pls help
    12·1 answer
  • Help please it’s a grade
    14·1 answer
  • 1/2(18-5x)=1/3(6-4x)<br> solve for x
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!