Answer:
stuff4pets has better price by 2 cents
Step-by-step explanation:
unit rate for chowchow is 16.95/20 = $.85 per pound
unit rate for stuff4pets is 24.95/30 = $.83 per pound
3/11 is the simplified version of this fraction
Use pythagoras
d = √(Δx² + Δy²)
d = √(12-2)² + (9-4)²
d = √(10² + 5²)
d = √(100 + 25)
d = √125
d = 5√5
d = 5 × 2.236
d = 11.18
The nearest tenth is 11.2, so the distance is near to 11.2
Answer: First off thats not how you ask for help, by calling us "smart math people" that could offend someone...Second off the answer is 10 because
Step-by-step explanation:
A^2 + B^2 = C^2
6^2 + 8^2 = C^2
36 + 64 = 100 square root that = 10
Answer: 10
D) 12 would NOT be a possible length for the third side because the sum of the 2 shorter legs should be greater than the longest leg.