1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Yakvenalex [24]
2 years ago
10

The number of calories burned while jogging varies directly with the number of minutes spent jogging.

Mathematics
1 answer:
seropon [69]2 years ago
3 0

Answer:

350.5

Step-by-step explanation:

You might be interested in
When you divide with negative exponents, you divide the rational numbers like normal and then you add the exponents.
Doss [256]

Answer:

the same as multiplying them, except you're doing the opposite: subtracting where you would have added and dividing where you would have multiplied. If the bases are the same, subtract the exponents. Remember to flip the exponent and make it positive, if needed.

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
X/2 - y/3 = 3/2<br>X/3 + y/2 = 16/3
Ivenika [448]
X/2-y/3=3/2
(6×x/2)-(6×y/3)=6×3/2
3x-2y=9______(1)

x/3+y/2=16/3
(6×x/3)+(6×y/2)=6×16/3
2x+3y=32_____(2)
(1)×3____9x-6y=27____(3)
(2)×2____4x+6y=64____(4)
(3)+(4)___13x=91
x=7
3(7)-2y=9
-2y=-12
y=6
4 0
2 years ago
Can someone plz help me with me homework
riadik2000 [5.3K]
The answer to #3 is 52.
4 0
3 years ago
If it was a snow day what would you do?
Olegator [25]

Answer:

Probably play video games and drink hot chocolate. Maybe go sledding to.

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Write an algebraic expression that Marshall can use to determine the total cost of buying a watermelon that weighs w pounds and
VMariaS [17]

Answer:

The answer is that the cost will be a total of: $142.05. That is $125.80 for Watermelon that weighs 185 lbs and $16.25 for 5 lbs of tomatoes.

Step-by-step explanation:

Given: Watermelons are .68 / lb and tomatoes are 3.25 / lb.

Let w = watermelon weight and tomato weight.

An equation would be:

.68w + 3.25t = Total cost

For 185 lb of Watermelon and 5 lbs of tomatoes:

.68(185) + 3.25(5) =

$125.80 + $16.25 = $142.05

3 0
3 years ago
Other questions:
  • One box of cereal is 20 ounces and cost $3. A smaller box of the same type of cereal is 12 ounces and costs $2. Which box of cer
    6·2 answers
  • If 12 is 10% of a value, what is that value?
    12·2 answers
  • Find the height a 17-foot ladder can reach on the side of a building when it
    6·1 answer
  • If the sum of the interior angle measures of a polygon with n sides is 2880 find n
    6·1 answer
  • How many miles per hour is 350 km/h?
    12·1 answer
  • Match the vocabulary word to its correct definit<br> 1. extremes<br> 2.means<br> 3. proportion
    9·1 answer
  • Decide whether the sequence Is a arithmetic, geometric, or neither 5,1,-3,-7
    9·2 answers
  • Peter is x years old and his sister is 5 years older. If the product of their ages is 84, form an equation in x and solve it to
    15·1 answer
  • Explain how to solve the equation and how to check the solution. 40 = 8y
    8·2 answers
  • Mattie uses the discriminant to determine the number of zeros the quadratic equation 0 = 3x2 – 7x + 4 has. Which best describes
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!