1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
likoan [24]
2 years ago
14

Zoe works in a bakery. She uses 250 milliliters of milk to make a loaf of bread. How many liters of milk will she need to make 1

5 loaves of bread?
Mathematics
1 answer:
bonufazy [111]2 years ago
3 0

Answer: 3.75 liters

Step-by-step explanation:

Zoe uses 250 milliliters of milk to make a loaf of bread.

If she needed to make 15 loaves therefore, she would do the following:

= 250 * 15 loaves

= 3,750 milliliters of milk

Then convert the above quantity to liters.

1 Liter = 1,000 milliliters.

3,750 milliters to liters is:

= 3,750 / 1,000

= 3.75 liters

You might be interested in
The Pyraminx is a Rubik's cube-type toy in the shape of a tetrahedron. The Pyraminx shown below has edges 15\,\text{cm}15cm15, s
nasty-shy [4]

Answer:

8.7 is your answer

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Everyone in a class of 35 students takes math and history. 8 students received an A in history, 15 received an A in math and 3 r
otez555 [7]

Answer: 9 students

Step-by-step explanation:

15+8+3=26

35-26= 9

8 0
2 years ago
Which of the following values is the solution to the equation
Alchen [17]

Answer:

1.) 3

Step-by-step explanation:

<u>Divide each side by -35. Whatever you do to one side of the equation, you must do to the other side.</u>

<u />

<u />\frac{-35x}{-35} = \frac{-105}{-35}

X = 3

6 0
2 years ago
What primarily drew early civilizations to the places they first populated?
baherus [9]

Answer:

gg8jhytufgkl

Step-by-step explanation:

8 0
1 year ago
A 5-pound bag of apples cost $3.50. Use that rate, to complete the table to identify equivalent ratios, and then answer the ques
Korvikt [17]
<span>Apples cost $3.50/5 = $0.70 per pound.</span>
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Please help don’t understand
    13·2 answers
  • -5x+8=-7<br><br> What is x equal to?
    11·1 answer
  • Need Answer for this one still!
    5·2 answers
  • A method of estimating the number of people participating in a march is to assign someone to a spot on the sidewalk with the job
    8·1 answer
  • Using the FOIL method, find the product of x - 2 and x - 3 .
    13·2 answers
  • PLEASE ANSWER THE PIC BELOW (answer a, b and c)
    5·1 answer
  • In the diagram, the measures of 21, 24, and 25 are 120". The measure of
    7·1 answer
  • Answer the question and prove your answer on a separate piece of paper. 1 point
    7·1 answer
  • Does anyone know the answers ? I'm stuck lol
    11·1 answer
  • February has 28 days. It rained on <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B3%7D%7B4%7D" id="TexFormula1" title="\frac{3}{4}"
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!