1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
choli [55]
3 years ago
13

it took 32 minutes for 3 people to paint 4 walls. how many minutes does it take for 4 people to paint 7 walls

Mathematics
1 answer:
ludmilkaskok [199]3 years ago
6 0
Hello.

Time taken by 3 person to paint one wall=32÷4=8minstime taken by 1 person to paint one wall=8*3=24minstime taken by 1 person to paint 7 walls=24*7=168 minstime taken by 4 persons to paint 7 walls=168÷4=42mins
Answer= 42 minutes

Have a nice day

You might be interested in
Last year there were 145 pies baked for the bake sale this year k pies baked using k write a expression for the total number of
allsm [11]

Answer:

The number of pies baked in the two years = ( k + 145) pies

Step-by-step explanation:

Here, we are interested in writing an expression for the total number of pies baked in the two years.

Last year, the number of pies baked = 145

This year the number of pies baked = k

Thus, the total number of pies baked in the two years will be ( k + 145) pies

5 0
3 years ago
Mr. Evan is paid $9.20 per hour for the first 40 hours he works in a week he is paid 1.5 times that rate for each hour after tha
faust18 [17]
That is incorrect. The correct answer should be $398.38
First you take 9.2 times 40 and you get $368 which is how much he got paid for the first 40 hours. now he worked 2.25 hours extra so you take 9.2 * 1.5 because he gets 1.5 times more for extra hours. Then you add that to the $368 and you get $398.38
7 0
3 years ago
HELPPPPPPPPPPPPPPPPPP
snow_tiger [21]

Answer:

The answer to this d=0.6t because evry minute it is .6

5 0
3 years ago
Randy school requires that there are two adult chaperones for every 18 students when the students go on a field trip to the muse
Viktor [21]
Use a proportion.

2 adults to 18 students is as x adults to 99 students.

2/18 = x/99

18x = 2 * 99

18x = 198

x = 11

Answer: 11 adults
8 0
3 years ago
Christina is buying a skirt for $35.95, a pair of jeans for $25.98 and a t-shirt for $11.50.
sertanlavr [38]

Answer:

Total is $73.43

Step-by-step explanation:

$35.95 + $25.98 + $11.50 = $73.43

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Ann bought 3 pairs of jeans for 195$. Find the unit rate
    14·1 answer
  • JESUS IS THE ONLY SAVIOR!
    14·2 answers
  • For what value of x is the rational expression below when x is equal to 4? X+20/x+4
    7·1 answer
  • You are scheduled to receive $38,000 in two yeara. when you receive it, you will invest it for 10 more years at 6.0 percent per
    13·1 answer
  • Find the missing angles... both 4 and 5 separately
    7·1 answer
  • What fraction with a denominator of 12 is equivalent to 1/4
    5·2 answers
  • What is the area of a sector when r=3/4 and theta=pi/3
    6·1 answer
  • Evaluate using P E M D A S 2 x 3 + 4
    11·2 answers
  • Three same-sized cubes are glued together as shown below.
    9·1 answer
  • Is a triangle with the side lengths 4 feet, 7. 5 feet, and 8. 5 feet a right triangle? Why or why not? ​
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!