1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rina8888 [55]
3 years ago
7

Gia receives an allowance of $2 a week and already has $20 in savings. Michael receives an allowance of $3 a week and already ha

s $5 in savings. Gia and Michael both save their entire allowance. After how many weeks, will Gia and Michael have the same amount in savings? How much money will they have?
Mathematics
1 answer:
Tamiku [17]3 years ago
6 0

Answer:

After 15 weeks, Gia and Micheal will both have $50 in savings.

Step-by-step explanation:

For Gia:

We start at $20 since she already has $20 in savings, we will add that to how much Gia will receive in 15 weeks.

Gia receives $2 a week and therefore in 15 weeks she will have $50.

= 2x15 = $30

= 30+20 =  $50

For Micheal:

We start at $5 since he already has $5 in savings, we will add that to how much Micheal will receive in 15 weeks.

Micheal receives $3 a week and therefore in 15 weeks he will receive $50

= 3x15 = $45

= 5+45 = $50

You might be interested in
PT = 7x + 8 and TQ = 9x - 6
erastova [34]

Answer:

t is 7

Step-by-step explanation:

i did it

4 0
3 years ago
The radius of a circle is 7cm. find it's area in terms of pi​
WITCHER [35]
A= π(r)^2 so it would be A= π(7x7) and so A= π(49). Hope it helps :-)
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find y intercept of the linear equation y-5=2(x-4)
GenaCL600 [577]

Answer: y=2x-3

Step-by-step explanation:

y-5=2(x-4)

y-5=2x-8

y=2x+5-8

y=2x-3

6 0
2 years ago
The same garden shop sells mulch according to the equation y = 20x, where y represents the cost in dollars, and x represents the
romanna [79]

Answer:

Mulch costs $10 more per cubic yard than topsoil.

Step-by-step explanation:

Got 100% on this Test/Usa

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
What phrases can be represented by the algebraic expression 12 over w
Nimfa-mama [501]

12/w or 12 divided by w

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Janie bought 4 apples and 6 bananas. Each apple costs $0.40, and each banana costs $0.60. Enter an expression representing the t
    8·1 answer
  • Can someone help with this please and thank you
    13·2 answers
  • The formula for the lateral area of a pyramid is A = 1/2pl. What is p in terms of A and l ?
    11·1 answer
  • A painter can paint 360 square feet in 1.5 hours. What is the painter rate in square feet per hour
    10·1 answer
  • Designer dolls, inc found that the number of dolls sold, n, varies directly as their advertising budget, a, and inversely as the
    8·1 answer
  • Will multiplying 3.14 by a fraction result in a rational answer
    11·1 answer
  • Subtract (3x + 5) - (x + 2).
    6·2 answers
  • What is the scale factor?
    6·2 answers
  • Please help me with this question!!
    14·1 answer
  • How do you convert joules to kJ
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!