Answer:
$1.5 per gallon
Step-by-step explanation:
Unit rate is rate per gallon
$15/10gallons = $1.5 per gallon
Answer:
Step-by-step explanation:
3x²-17x=-10
3x²-17x+10=0
3x²-2x-15x+10=0
x(3x-2)-5(3x-2)=0
(3x-2)(x-5)=0
3x-2=0,x=2/3
x-5=0,x=5
Answer: 173
Step-by-step explanation:
Could you take a picture or screenshot of the question? I can't understand your question without it. Thanks.