1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zysi [14]
3 years ago
7

when solving the following system of equations by substitution what would be a correct first step x=y–7 3x+15y=-1

Mathematics
1 answer:
seraphim [82]3 years ago
7 0

Answer:

The first step is to replace the value of x from the first equation with x in the second equation:

x=y-7

3x+15y=-1

3(y-7)+15y=-1        

3y-21+15y=-1

18y=-1+21

18y=20

y= \frac{20}{18} = \frac{10}{9}

x= \frac{10}{9} - 7

x=- \frac{53}{9}

You might be interested in
An online furniture store sells chairs for $200 each and tables for $750 each.
sasho [114]
So I hope this helps and is exactly what you are looking for

7 0
3 years ago
Any chance with 23-25?
iogann1982 [59]
This math answer is -2
4 0
3 years ago
What is the height ? Please help, I need it! Urgent !
Vika [28.1K]

Answer:

207.24 inch^2

Step-by-step explanation:

A=2*3.14*9+2.3.14*3*8

=56.52+150.72

=207.24 square inches

4 0
3 years ago
What is the product?
Sonja [21]
3/22 is the answer in simplest form
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can anyone help me out? Steps would be useful but not needed. Its Trig-Missing Sides.
Hitman42 [59]

Answer:

10.3 units

Step-by-step explanation:

Recall: SOHCAHTOA

Reference angle = 69°

Side length Opposite to reference angle = x

Hypotenuse length = 11

Thus, apply the trigonometric ratio, SOH:

Sin 69 = Opp/Hyp

Substitute

Sin 69 = x/11

11 × Sin 69 = x

10.2693847 = x

x = 10.3 units (nearest tenth)

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Zack says that the probability of rolling a number less than 4 on a six-sided number cube is 4/6. Valeria says that the probabil
    7·1 answer
  • 3 pens cost $2.70. What is the cost per pen?
    9·1 answer
  • Maggie filled the glasses shown below completely with water. The total amount of water that Maggie poured into the glasses is 12
    11·2 answers
  • Ms.RosenBaum buys 5 crates of apples at the market. Each crate costs 12.50. She also buys one crate of pears for 18.75. What is
    8·2 answers
  • Anna wants to take fitness classes. She compares two gyms to determine which would be the best deal for her. Fit Fast charges a
    6·2 answers
  • Tell whether each rate is a unit rate. Select all that apply.
    6·2 answers
  • Solve the equation 7z=105
    15·1 answer
  • Which function's graph has x-intercepts at x = - 2 and x = 4 , and a vertex at point (1, - 18) ?
    8·1 answer
  • How many rectangles of different sizes can be formed from 36 identical rectangles
    13·1 answer
  • The number of point a baketball team cored ha 3,4, and 5 a factor. What i the leat number of point the team could have cored
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!