1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anna35 [415]
3 years ago
15

Solve the equation 7z=105

Mathematics
1 answer:
zmey [24]3 years ago
4 0
The answer is 15 because u divide 7 on both sides
You might be interested in
a taxi charges $2 per mile and $1 per person. If a ride for 2 people costs $12, how many miles was the ride?
Aliun [14]

Answer:

5 miles

Step-by-step explanation:

$12 = ($2 per mile) (2 people)

$12 = $2 + $2m (m = mile)

subtract 2 on both sides to eliminate

$12 - $2 = $2 - $2 + 2m

$10 = 2m

divide both sides by 2 to eleminate m

$10 / 2 = 2m / 2

m = 5

3 0
3 years ago
You track the temperature from the time you eat lunch to the time you go to bed. You find that it drops 4 degrees each hour for
Aneli [31]
I believe its C.-4 x 8 :) 

7 0
3 years ago
15(−22.38−10.12) HELP PLEASE!!!
kompoz [17]
The answer to this question is -345.82
In a fraction it would be -17291/50
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
If p(x)=2x^3+cx^2+16x+84 and x+2 is a factor of p(x),find the value of c.
Nuetrik [128]

Answer:

c = -9

Step-by-step explanation:

Knowing that -2 is a root, you can do the synthetic division with an unknown value for c. Then solve for the value of c that makes the remainder be zero. See the attachment for the work.

The second attachment shows that (x+2) is a factor of the resulting cubic.

4 0
3 years ago
What are the intercepts? type an ordered pair.​
Sunny_sXe [5.5K]

Answer: the x-intercepts are -4 and 2. The y-intercept(s) is 2

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How much sales tax should be added to the price of goods that sell for $15.00 if the tax rate is 6%?
    6·2 answers
  • Y to the power of -4
    5·1 answer
  • What is one-sixth of $5.28?
    10·2 answers
  • Help me answer this question !!! pleaseee
    14·1 answer
  • A 16-fl oz bottle of juice cost 2.00 what is the unit cost
    5·2 answers
  • I need help with this what would k be? Or is she correct
    6·1 answer
  • Lines A and B are parallel<br>A<br>1/2<br>3/125°<br>B<br>5/6<br>7/8<br>m 6 = [ ?] ​
    14·1 answer
  • Probability, please help i will give brainliest
    14·2 answers
  • Helllp pleaseeee!!!!<br><br><br> Solve for x.<br> 2^4x=8^3x-10
    10·2 answers
  • A mechanic charges $60 to inspect your heater, plus $70 per hour to work on it. You owe the mechanic a total of $410. Write and
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!