1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
frez [133]
3 years ago
12

If you are doing distance do you add or subtract?

Mathematics
1 answer:
zavuch27 [327]3 years ago
7 0

Answer:

it depends on what the question asks

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Which expression is equivalent to -9x^-1y^-1 / -15x^5 y^-3 Assume x = 0 y = 0
jenyasd209 [6]
For this case we have the following expression:
   -9x ^ -1y ^ -1 / -15x ^ 5 y ^ -3
 For power properties we have:
   -9x ^ (- 1-5) y ^ (- 1 - (- 3)) / - 15
 Rewriting we have:
   9x ^ (- 6) y ^ (- 1 + 3) / 15
   3x ^ (- 6) y ^ (2) / 5
   3y ^ 2 / 5x ^ 6
 Answer:
 
  3y ^ 2 / 5x ^ 6Note: answer is not between the options. Rewrite the expression again, or the options.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write the following numbers in ascending order 0.23 , 1/4 , 22 ,0.29
butalik [34]
0.23 1/4, 22,0.29 is the answer to this
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Factored form of 5x^2+x-3
tekilochka [14]

Answer:

You can't factor that any further.

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Evaluate b – 2a – c for a = –7, b = 3, and c = –7. 24103–18
svlad2 [7]
b – 2a – c
a = –7
b = 3
c = –7

3-2 (-7)-(-7)
3+14+7
17+7=24
3 0
3 years ago
What's pie divide by 90
DochEvi [55]
If we use 22/7 as pi we can say...

22/7 / 90 =
22/7 x 1/90 =

22/630 = 11/315 (in fraction form)

11/315 is the same as saying 11 divided by 315 which would work out to

about .035 rounded to the nearest thousandth
3 0
3 years ago
Other questions:
  • By selling old CD Sarah has a store credit of $153 a new CD cost $18 what are the problem numbers of new cCD Sarah can buy
    14·1 answer
  • Heath took $40 to the mall. So far, he has purchased a baseball cap for $16.75. Write and solve an inequality to determine how m
    14·2 answers
  • Find the greatest common factor of 36 and 42
    14·2 answers
  • Plz help i serouisly need help I will reward with one hundred points
    7·2 answers
  • Test your PEMDAS<br><br> 6+8/2(2+2)<br><br> This one is tricky
    12·1 answer
  • Fabric A costs $15 for two yards and Fabric B costs $37.50 for 5 yards. What is the unit cost each?
    14·2 answers
  • Having trouble solving this:
    6·2 answers
  • I CANNOT get this one wrong. I just don't understand this.​
    11·1 answer
  • PLEASE HELP!! I have been stuck for a while!
    12·2 answers
  • Help me out here..............
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!