1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
faust18 [17]
2 years ago
7

find three consecutive even integers so that the greatest added to three times the least is equal to 84​

Mathematics
1 answer:
Reika [66]2 years ago
3 0

Answer:

26, 28, 30

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Steve is replacing the carpet in his square shaped living room. Which formula should Steve use to calculate the amount of carpet
Ray Of Light [21]
He would need to find the area of the room (area of the rectangle) by multiplying the length of the room by the width of the room.
6 0
2 years ago
4. Complete the table below that shows the distance Bryan's family has tseveles
juin [17]

Answer:

4-  

30 minutes --- 562.5 miles  

240 minutes --- 300 miles  

480 minutes --- 0 miles

600 minutes --- 150 negative miles (they would have already arrived).

 5- 240 CDs will weigh 720 ounces.

Step-by-step explanation:

4- Given that Bryan family's summer house is 600 miles away, and after 30 minutes, they are 562.5 miles left to their destination, to determine the distance in the following minutes the following calculations must be performed:

30 minutes --- 562.5 miles

240 minutes --- 300 miles

600 - 562.5 = (37.5) / 30 = (1.25) x 240 = 300 miles

480 minutes --- 0 miles

600 - 562.5 = (37.5) / 30 = (1.25) x 480 = 600 miles

600 minutes --- 150 negative miles

600 - 562.5 = (37.5) / 30 = (1.25) x 600 = 750 miles

5- Given that Jasmine mails 2 CDs in an envelope and the envelope weighs 6 ounces, to calculate the weight of 240 CDs the following algebraic calculation must be performed:

6/2 x 240 = X

3 x 240 = X

720 = X

Thus, 240 CDs will weigh 720 ounces.

8 0
2 years ago
A 12 pack of soda cost $3.25 What is the unit price
kakasveta [241]

Answer:

About $0.2708 per unit ' each can '.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The quotient of a number and 2 increased by 9 is -15
Agata [3.3K]

Answer:

x/2+9=-15

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Identify the solution(s) of <br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=y%20%5E%7B2%7D%20%20-%202y%20-%208%20%3D%207" id="TexFormula1"
Burka [1]

Answer:

y= 5 and -3

Step-by-step explanation:

subtract 7 from both sides to get y^2-2y-15=0

factor the equation to get (y-5)(y+3)=0

add five on both sides to get y=5 and subtract 3 on both sides to get y=-3

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Find the missing numbers is 7 and 9 and 10 right if not what are the answers for 7 and 9 and 8 and 10 please help me ?
    13·1 answer
  • I need help answering this!
    10·2 answers
  • 1)Why is the statement incorrect that probability can be used to predict the result of an activity?
    5·2 answers
  • I don't get the problem
    12·1 answer
  • Sandy programmed a website’s checkout process with an equation to calculate the amount customers will be charged when they downl
    13·1 answer
  • Help 10 points thx!! i will mark first person that answers branliest no joke
    14·2 answers
  • Freshman, sophomore, junior, and senior students at a high school will be surveyed regarding a potential increase in the extracu
    10·1 answer
  • Select all the rates that are unit rates.
    14·1 answer
  • (-5z)^3 using only positove exponents
    9·1 answer
  • Which of these can help you visualize data? Select all that apply.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!