1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dalvyx [7]
2 years ago
5

Geometry questions today!

Mathematics
1 answer:
Vladimir79 [104]2 years ago
5 0

Answer:

<u>B, C, E - correct</u>

  • A. ΔLHK ≅ ΔJHK - <u>incorrect</u>, central angles are not confirmed congruent
  • B. ML ≅ JK - <u>correct</u>, as opposite angles are congruent
  • C. MLK ≅ LKJ - <u>correct</u>, as MLK = ML + LK and LJK = JK + LK, the first parts are congruent and the second parts are same
  • D. ΔLHM ≅ ΔLHK - <u>incorrect</u>, central angles are not confirmed congruent
  • E. ∠JH ≅ ∠LHM - <u>correct</u>, SAS- two sides are radius, the central angles are congruent
You might be interested in
Diana ran a quarter mile straight down the street.becky ran a quarter mile on the track.who ran more?
Dovator [93]
Neither they both ran a quarter mile
6 0
3 years ago
How do you multiply anything not specific? sorry
Contact [7]
If it says 3×8 its like saying 8+8+8=21.
It's just a faster way of adding.

Anything multiplied by 0 is 0.

Anything multiplied by 10 just add a 0 to the end of the number example 10×2=20.
8 0
3 years ago
works as a florist and worked 12 hours last week and earned $98. At that rate, how much will she earn this weekend if she works
kotykmax [81]

Answer:

$114.3

Step-by-step explanation:

Number of hours worked last week  = 12hrs

Amount earned for her work hours = $98

 The rate at which she earned =  ?

        Rate = \frac{amount earned }{total work hour}  

        Rate  = \frac{98}{12}    = $8.17/hr

Now;

Since the total hours she worked during the weekend  = 14hrs

  Amount earned  = $8.17/hr   x 14hrs   = $114.3

7 0
2 years ago
Can anyone help solve these equations using the elimination method
tiny-mole [99]

Step-by-step explanation:

dear by changing the sign by elimination method everything gets cancelled

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
What are the two conditions that an asset of a business needs to fulfill?
Darina [25.2K]

Answer:

<h2>✒️Answer:</h2>

<u>Two conditions must be satisfied. First, the revenue must be earned, which typically means that the customer has received the good or service. Second, the revenue must have been realized or realizable, implying that the customer has paid or is expected to pay for the merchandise.</u>

Step-by-step explanation:

<h2>#CarryOnLearning</h2>

watch.some.anime

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Find the selling price. Cost to store: $80 Markup: 60% The selling price is $
    8·1 answer
  • Two and a half pounds of Super Nutty granola cost $12. How much does one pound cost?
    7·1 answer
  • The result when a number is divided by 2 is equal to the result when that same number is divided by 4. What is that number?
    8·1 answer
  • Pls answer! this problem
    12·1 answer
  • (50 POINTS) Composite Functions MATH please help
    15·1 answer
  • F(x)=|x-6| written as piecewise function
    15·1 answer
  • Help me please and thank you!!!:)
    7·1 answer
  • 3x+2(4x - 4) =3<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=3x%20%2B%202%284x%20-%204%29%20%3D%203" id="TexFormula1" title="3x + 2(4x -
    14·1 answer
  • Plz answer help me :(
    7·1 answer
  • Which is greater 1/4 or 0.75
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!