Hello!

The price is

per ounce.
_____________________________

1 pound = 16 ounces
Divide the price by the number of ounces there are in a pound.
12 ÷ 16 = 0.75
Answer:
yes
Step-by-step explanation:
i used the pythagorean theorem and used 50 and 35 as the legs and the diagonal as the hypotenuse
35² + 50² = c²
c² = 3725
c =
, which is 61.03
since 61.03 is less than 62" then it should fit in
The new points will be A' (-6,9) B'(-6,-3)C'(6,-3) then graph them. REMEMBER: if the scale factor is greater than 1 the image will shrink. If the scale factor is less than one the image will enlarge
Answer:
(a)
perimeter = 2 + 8 + 4 + 7x + 4x
(b)
perimeter = 11x + 14