1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ipn [44]
3 years ago
6

Please Help!

Mathematics
1 answer:
borishaifa [10]3 years ago
8 0

Answer:

Both triangles have acute angles

You might be interested in
The .............. from the regular selling price to the discounted sale price is 20%
11Alexandr11 [23.1K]

Answer:

80%

Step-by-step explanation:

regular price is 100%

so, after the discounted price is 20%

the discount is 80%

4 0
3 years ago
Determine the graph
Alexxandr [17]
The answer should be A.
5 0
3 years ago
A group of friends chartered a deep-sea fishing boat out of destin, fl. the graph below represents the total cost, in dollars, o
Elenna [48]

The difference in price per passenger for a group of 16 versus a group of 10 is $26.25

<h3>What is an equation?</h3>

An equation is an expression that shows the relationship between two or more number and variables.

From the graph:

The cost for a group of 16 friends is $2500, while for a group of 10 friends is $1300.

Cost per passenger for 16 friend = $2500 / 16 = $156.25

Cost per passenger for 10 friend = $1300 / 10 = $130

The difference in price = $156.25 - $130 = $26.25

The difference in price per passenger for a group of 16 versus a group of 10 is $26.25

Find out more on equation at: brainly.com/question/2972832

#SPJ4

3 0
2 years ago
A 4-cup bottle of vegetable oil costs 2.80. What is the price per pint
german

Answer:

$1.40 per pint

Step-by-step explanation:

4 cups is the same as 2 pints.

If 2 pints cost $2.80

divide $2.80 by 2

and get $1.40 per pint

8 0
2 years ago
Which statement best discribe 3×8=8×3
never [62]

Answer:

<h2>the associative property</h2>

Step-by-step explanation:

the associative property, the order of the numbers does not change their product


3 * 8 = 8 * 3

24 = 24

3 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the midpoint of the segment shown below? For geometry worksheet!
    15·1 answer
  • Help. divide and simplify(104i)/(3+i) express a in a + bi form
    13·1 answer
  • Which equation represents the line that passes through the points (–4, 3) and (2, –12)?
    9·1 answer
  • The polynomial 8x2-8x+2-5+x is simplified to 8x2-gx-h. What are the value of g and h?
    10·1 answer
  • Point slope equation for the coordinates (6,-8) and (-14,-8)
    12·1 answer
  • Solve the problem and enter your answer below.<br> What is 14% of 55?
    12·2 answers
  • Is 0 greater than or equal to 45 True or False
    14·1 answer
  • ANSWER FAST PLEASE 20 POINTS !!!<br> Where will this shape be after a reflection in the line y = x?
    12·2 answers
  • Kalon has $175 and needs to save atleast $700 for a computer.if he can save $35 per week, what is the minimum number for of week
    10·1 answer
  • 2. A father offers three portions of his crop land to his daughter for a corn maze. All
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!