1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Reil [10]
3 years ago
13

Write the equation of the line in slope-intercept form using y=mx+b​

Mathematics
2 answers:
lbvjy [14]3 years ago
8 0

Answer: it's y=-2x+9

s2008m [1.1K]3 years ago
6 0
Y= -2x+9 is the answer
You might be interested in
Please Help Me !!! Its A Math Question !!What is the domain of the quadratic equation that contains the following points?
Nataly [62]

Answer:

(-infinity, inifinty)

Step-by-step explanation:

the domain should be all real numbers of this quadratic

6 0
3 years ago
The slope-intercept form of the equation of a line that passes through the point (4, -3) is y=-3x+5. What is the point-slope for
rewona [7]

Answer:

y+ 3 = -1/3 (x-4)

Step-by-step explanation:

Simply plug in the values using (4, -3)

4 = x₁

-3 = y₁

Now one rule to keep in mind when plugging it in, since a negative and a negative make a positive, you have to add three instead of subtracting it.

6 0
4 years ago
Read 2 more answers
Isidro wants to by a scooter for $89.75. The sales tax is found by multiplying the price of the scooter by 0.065. Find the total
statuscvo [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

the scooter is 89.75

sales tax= 89.75*0.065=5.83

total cost=89.75+5.83=95.58

7 0
3 years ago
On a trip to the dump Ralph took 56 pounds of garbage. His partner, Kyle, has 64 pounds. How many pounds of garbage did they get
katen-ka-za [31]

Answer:

120 pounds

Step-by-step explanation:

56 + 64 = 120 pounds

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 2-yard piece of copper wire costs $69.48. What is the price per foot?
Temka [501]
$69.48/6=11.58
3 feet in a yard
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the equation of the line that passes through the point (6,6) and has a slope of 5/3
    11·1 answer
  • What are the variables for question 5, problem a, I don't quite understand.
    13·1 answer
  • If g(x) = 2x + 4, find g(1).
    8·1 answer
  • The team mascot shoots a rolled T-shirt from a special T-shirt cannon to a section of people in the stands at a basketball game.
    14·2 answers
  • The sum of two numbers is 52 and the difference is 8. What are the numbers?
    10·2 answers
  • Coordinate plane with triangle EFG with E at 0 comma 5, F at 1 comma 1, and G at negative 2 comma 1. Point H at 1 comma 1 is on
    9·2 answers
  • A car costs 20% less this year than last year. Last year, the car cost 5% less than the year before. The price of the car this y
    11·1 answer
  • Aaron makes $45 dollars per day delivering newspapers. He earns 0.75 for each newspaper he delivers. How many newspaper, n, must
    12·2 answers
  • Algebra 1!!! I need help ASAP!!
    6·1 answer
  • In a survey of more than 6000 people are 95% of the respondents claimed to prefer Penelope‘s puffy popcorn over any other brand
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!