1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alexus [3.1K]
3 years ago
10

Công ty A vay ngân hàng số tiền 25.000.000.000 đồng, lãi suất 12%/năm, trả nợ dần trong 5 năm. Hợp đồng qui định công ty A phải

trả nợ gốc theo qui luật cấp số nhân, số vốn gốc trả trong lần cuối cùng gấp 3 lần số trả trong kỳ đầu tiên.
Yêu cầu : 1. Tính số vốn gốc trả trong kỳ đầu tiên?
2. Tính kỳ khoản thanh toán lần thứ 3?
Mathematics
1 answer:
svetoff [14.1K]3 years ago
7 0
Bfbdbcjgjdnsldk backside
You might be interested in
What is y-intercept as an ordered pair (x,y) for y = 1/3x - 1 !!
user100 [1]

Answer:y=1

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Skip and Jena are selling raffle tickets to raise money for new basketball uniforms. Skip sold 2 tickets for every 7 tickets tha
user100 [1]

Answer:

gidetgfddtgfft5f5f5f5d5f6guhuhug5xtdrd4s4d5d6v7g7h8n8b7v6v6

7 0
3 years ago
Please answer this! Brainliest will be given. :)
butalik [34]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Evaluating an Expression<br> Evaluate (15 - 4x) + 5 when x = 3.
lukranit [14]

Answer:

8

Step-by-step explanation:

(15-4x)+5

(15-4(3))+5

(15-12)+5

3+5=8

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
How to increase 1500 by 1%
Bas_tet [7]
One percent if 1500 is 15.. Your answer is 1515
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please help, if able! 10 points up^^
    11·1 answer
  • The product of a number b and 3 is no less than 13
    9·1 answer
  • Find the value of x in each figure. help
    8·1 answer
  • If lines Joined each given point on the graph to the origin, which points would be on lines that represent a unit rate greater t
    13·1 answer
  • 1
    12·2 answers
  • Eight pounds of peanuts cost $24.00. Six pounds of walnuts cost half as much.
    5·2 answers
  • I need help ASAP please
    11·1 answer
  • PLS help. 30 points and brainliest
    14·1 answer
  • 6x+3/x^2-4*x^2+7x+6/2x^2+3x+1<br> please help
    5·1 answer
  • Find the indicated side of the right triangle 60° 30° 3 x
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!